3 Adımda ADSL Modem ve Kablosuz Bağlantı Güvenliği

ADSL Modem ve Kablosuz Bağlantı GüvenliğiBu yazıda benim modemim üzerinde uyguladığım güvenlik önlemlerini elimden geldiğince paylaşmaya çalıştım . Sizin de tavsiyelerini varsa lütfen yazınız . Öncelikle belirtmek isterim ki bu yazıda örnek verilecek modem arayüzü Airties RT-211 ‘ dir . Ancak zaten hemen hemen her modemde seçenekler aynı olduğundan zorluk çekmeyeceğinizi düşünüyorum . Yine de takıldığınız yer olursa yorum kısmından her zaman sorabilirsiniz , elimden geldiğince yardımcı olurum .


1 – Öncelikle modem arayüzüne giriş şifresini değiştirin ;
Eğer bu konuda hiçbir ayar yapmadıysanız Airties modemler için şifre yerine hiçbir şey yazmadan modemin arayüzüne erişmek mümkün olabiliyor . Bu da kötü niyetli kişilerin bizim ADSL şifremizi çalmasına , kablosuz bağlantı kullanıyor isek WPA şifremizi öğrenip bizim bağlantımızı kablosuz bağlantı üstünden kullanmalarına neden olabilir . O yüzden ilk olarak modemin arayüz şifresini değiştirelim . Bunun için öncelikle modeme erişeceğimiz ip numarasını adres çubuğuna yazıyoruz . ( Bende 192.168.2.1 o yüzden adresi otomatik olarak http://192.168.2.1 ‘ e çeviriyor . Sizde 192.168.1.1 , 192.168.2.2 , 10.0.0.1 , 10.0.0.2 , 192.168.1.254 ve 192.168.254.254 farklı ip numaraları olabilir . En iyisi modeminizin kullanma kılavuzuna bakın orda doğru ip numarasını yazar ) Eğer doğru adresi girdiysek karşımıza şöyle bir ekran gelmeli ;

NOT : RESİMLERİN BÜYÜK HALLERİ İÇİN ÜZERLERİNE TIKLAYIN .
Modem Arayüz Girişi

Eğer daha önce şifrede hiç değişiklik yapmadıysanız airties modemlerde şifre alanına hiçbir şey yazmadan ” Tamam ” a basarsanız modemin arayüzüne giriş yapar bu da bizim için güvenlik riski oluşturuyor . Böyle bir değişiklik yaptığınızı hatırlamıyorsanız ancak boş şifre kabul etmiyorsa muhtemelen modenizin verdiği ” default ” şifreyi kullanıyorsunuz . Bu durumda yapmanız gereken ya modeminizin kitapçığından modemle birlikte gelen varsayılan ( default ) şifreyi bulmak ya da Google da default şifreler için arama yapmak . Yaptığımız aramada çıkan sayfalarda modem markalarına göre şifrelere ulaşabilirsiniz . Modem markanızı buldunuz ama denediğiniz şifreler çalışmıyor ise , modeminizin arkasında ” Reset ” diye küçük uçlu bir bölüm var , buraya sivri uçlu bir iğne veya kalem yardımıyla bir kaç saniye basılı tutarsanız modenizin resetlenir yani ilk aldığınız gibi olur , yalnız burada dikkat etmeniz gereken modeminizin üstünde tüm ayarlar ( ADSL kullanıcı adınız ve şifreniz de dahil ) silinecektir ve tekrar girmeniz gerekecektir . Bu yüzden bunu yapmadan önce ADSL kullanıcı adınızı ve şifrenizi hatırladığınızdan emin olun . Bu işlemleri yapıp şifremizi bulduktan ( veya resetledikten ) sonra karşımıza şuna benzer modem arayüzü geliyor .

NOT : RESİMLERİN BÜYÜK HALLERİ İÇİN ÜZERLERİNE TIKLAYIN .
ADSL Modem Arayüzü

Şimdi sol taraftan Araçlar kısmını seçip onun alt menüsü olan şifre ayarları bölümüne geliyoruz ( İngilizce arayüzlü modemler için Tools PassWord Management gibi yerlere bakılabilir ) . Burda karşımıza aşağıdaki gibi bir görüntü geliyor ;

NOT : RESİMLERİN BÜYÜK HALLERİ İÇİN ÜZERLERİNE TIKLAYIN .
Modem Şifresi Değiştirme

Burda modemin arayüzüne girmek için istenilen şifreyi değiştiriyoruz Şifre ( Password ) ve Şifre Onayla ( Re-Password veyahut Password again ) bölümlerine aynı şifreyi 2 kere yazdıktan sonra Kaydet ( Save ) ‘ e basıyoruz . Artık modem arayüzüne girişlerimizde yeni yazdığımız şifreyi kullanacağız .

Not : Şifreyi unutursanız tekrar yukarıdaki Reset yöntemini kullanabilirsiniz .

2 – Kablosuz ağ güvenliği için sağlam WPA şifresi oluşturun ;

Arayüz kısmından Kablosuz ( Wireless – WAN – WLAN ) bölümüne girip ordan da Kablosuz Ağ Güvenliği ( Wireless – WAN – WLAN Security ) kısmına girdiğimizde karşımıza aşağıdaki gibi bir görüntü geliyor .

NOT : RESİMLERİN BÜYÜK HALLERİ İÇİN ÜZERLERİNE TIKLAYIN .
ADSL Modem Kablosuz Ağ Güvenliği

Burdan üstten ve ortadan WPA ‘ yı seçiyoruz . WPA2 de seçebilirdik ama bazen WPA2 ‘ lerde sorun çıktığını gördüğüm için WPA ‘ yı tavsiye ediyorum . Daha sonra PSK Anahtarı ‘ nı seçip Şifre kısmına da uzunca ve harf ve sayıların karışık olduğu bir şifre giriyoruz . Bu bölüm gerçekten önemli çünkü artık kablosuz ağ şifresi kırmak çocuk oyuncağı haline geldi , o yüzden burada ne kadar uzun ve karışık şifre seçerseniz bağlantınızı başka kimselerin kullanmayacağına o kadar emin olabilirsiniz . Örnek vermek gerekirse benim kablosuz ağ şifrem 15 karakterden fazla ve harf ve sayı karışık . Size tavsiyem eğer kablosuz bağlantınızı çok sık paylaşmıyorsanız harf ve sayılara rastgele basarak şifre oluşturmanız , ama eğer kablosuz bağlantınızı telefonunuzda laptopınızda vs kullanıyorsanız karışık şifreleri girmek zor olabileceğinden daha anlamlı şifreler seçebilirsiniz . Örneğin şifrenizi ” ahmetinbilgisayarı ” yapmak güvenliğinizi riske atar ancak bunun yerine ” 1a2h3m4e5t6i7n8b9i10l11g12i13s14a15y16a17r18ı19 ” yapmak çok daha güvenli bir şifreye sahip olmanızı sağlar , eğer bu benim için çok karmaşık diyorsanız ” ahmetinbilgisayarı ” yerine ” 1987ahmetinbilgisayarı353545 ” gibi başında doğum tarihiniz sonunda da aklınızda tutabileceğiniz birkaç sayı koymak da işinizi görebilir . WPA için şifremizi girdikten sonra Kaydet ( Save ) ‘ e tıklıyoruz .

3 – MAC Adresi Filtreleme kullanın ;
WPA şifrenizin de kırılabileceğini düşünüyorsanız mantıken geriye tek çözüm kalıyor , o da mac adresi filtreleme ( mac address filter , mac filter ) kullanmak . Bu işlemin mantığı sadece izin verdiğiniz numaralı bilgisayarların , laptopların , cep telefonlarının sizin bağlantınızı kullanmasını sağlamak . Peki bu aygıtların ( bilgisayar , laptop , cep telefonu vs ) mac adreslerini nasıl öğreneceğiz ? Modem arayüzünden Kablosuz ( Wireless , WLAN ) bölümüne girdikten sonra eğer kablosuz bağlantınızı kullanan aygıt ( bilgisayar , laptop vs ) varsa bu bölümde çıkacaktır . Örnek olarak ben kendi bilgisayarımdan başka kablosuz bağlantıyla laptop kullanıyorum örnek görüntü şöyle oluyor ;

NOT : RESİMLERİN BÜYÜK HALLERİ İÇİN ÜZERLERİNE TIKLAYIN .
ADSL Modem Mac Adresleri

Burada benim kullandığım modemde direk olarak sol kısımdaki Engelle ‘ ye basarak bu aygıtın bilgisayarın bir daha benim kablosuz bağlantımı kullanmasını engelleyebilirim . Ama bazı modemler böyle bir seçenek olmayabiliyor o yüzden detaylıca anlatayım . Soldaki Mac Address kısmında yer alan 00-xx-xx-xx-xx-61 ‘ li bölümü ( xx ler sayı da harf da olabilir , güvenlik açısından ekran görüntüsünden sildim o bölümü ) kopyalıyoruz , bu o bilgisayarın kullandığı mac adresi . Sol taraftan Kablosuz ( Wireless ) ‘ a giriyoruz , ordan da alt bölüm olan MAC Adresi Filtreleme ( Mac Address Filter ) bölümüne giriyoruz . Burda bizim amacımız belli bilgisayarları yasaklamak yerine belli bilgisayarlara izin vermek olmalı . Eğer belli bilgisayarları yasaklarsak bir gün başka bilgisayar kablosuz ağımızı şifreyi kırarak kullanabilir bunun için sadece izin verdiğimiz bilgisayarlar kullanacak bunun dışındaki hiçbir bilgisayar kablosuz bağlantımızı kullanamayacak . Karşımıza gelen görüntü şuna benzer olmalı ;

NOT : RESİMLERİN BÜYÜK HALLERİ İÇİN ÜZERLERİNE TIKLAYIN .
ADSL Modem Mac Adresi Filtreleme

Burdan ” MAC filtrelemeyi etkinlestir ” seçeneğinin sağındaki kutucuğu tickliyoruz . Aşağıdan da ” İzin Ver ” i seçiyoruz , böylelikle sadece bizim belirlediğimiz bilgisayarların kablosuz bağlantımızı kullanmasına izin verecek diğerlerinin kullanmasını engelleyeceğiz . Aşağı kısma az önce kopyaladığımız 00-xx-xx-xx-xx-61 ‘ li numarayı yazıp Ekleye basıyoruz daha sonra aşağıdan Kaydet ‘ e basıyoruz ve sonrasında yukarıdaki görüntünün alt kısmına benzer bir görüntü elde ediyoruz . ( Burda bende üç tane 00 ile başlayan mac adresinin olmasının sebebi benim 3 tane aygıta kablosuz bağlantımı kullanmak için izin verdiğimi gösteriyor )

Eğer yeni bir bilgisayar ‘ a bağlanması için izin vereceksek ” MAC Adresi Filtreleme ” bölümündeki ” MAC filtrelemeyi etkinlestir ” in tickini geçici olarak kaldırıyoruz . Yeni aygıt ile WPA şifresini girerek internete bağlanıyoruz , daha sonra yukarıdaki gibi kablosuz bölümünden o aygıtın mac numarasını kopyalıyoruz ve ” MAC Adresi Filtreleme ” bölümüne yapıştırıyoruz ve tekrardan ” MAC filtrelemeyi etkinlestir ” seçeneğini tickliyoruz .

Son Notlar ve Tavsiyeler
Eğer modeminizle bilgisayarınız yakınsa kablosuz bağlantı yerine kablolu bağlantıyı tercih edin , kablolu bağlantıyla hem daha yüksek hızda interneti kullanabilirsiniz hem de daha güvenli olursunuz . Modeminize yakın aygıtlarda elinizden geldiğince her zaman kablolu bağlantıyı kullanın .

Kablosuz bağlantıyı modeminizin arayüzünden kablosuz bağlantı özelliğini kapatın . ( Eğer kapatılabiliyorsa )

Eğer internet bağlantınızın yavaşladığını düşünüyorsanız , bağlantınızı başkasının kullanıp kullanmadığını tespit etmek için modeminizin kablosuz bölümünü kontrol edin .

İlk başta kullandığım resim Chip ‘ in sitesinden alıntıdır .
Dipnot : Yazıyı tamamen kendi tecrübelerimden yararlanarak yazdım lütfen eğer sitenizde , blogunuzda , forumunuzda yer verecekseniz emeğimin karşılığı olarak link vermeyi unutmayın . Bir link size birşey kaybettirmez ama kaynak belirtilmeden kopyala / yapıştır ile alınan yazılar paylaşım yapan insanların bütün heveslerini kırabilir .

yükleniyor Raporunuz gönderiliyor , lütfen bekleyiniz .

Benzer Yazılar

“3 Adımda ADSL Modem ve Kablosuz Bağlantı Güvenliği” yazısına 4 Yorum Yapılmış

 1. On Bağlantı 5 | tRgy :

  [...] 3 adımda adsl güvenliği  # [...]

 2. qverty :

  bakın kardeşlerim. Söylediklerimi dikkatle dinleyin. Eğer wireless’inize kimsenin girmesini istemiyorsanız , Adres çubuğuna gelip 192.168.2.1 yazın. Karşınıza şifre girin yazısı çıkacak. Boş bırakıp tamama tıklıyoruz. Sonra çıkan sayfanın sol tarafında alt alta seçenekler var. Orda KABLOSUZ yazan yere tıklıyoruz. Tıklayınca KABLOSUZ’un altında 4 seçenek çıkıyo. Bu seçeneklerin 1.si Kablosuz ayarları. Bu Kablosuz Ayarları na tıklıyoruz. Karşımıza çıkan sayfada Ayarlarımız var. Bu ayarların en üstteki Kablosuz ağı etkinleştir yazısı var.Bu kutunun içindeki işarete tıklıyoruz.Bundan sonra sayfanın sağ en altında yan yana kaydet ve iptal butonları var.Kaydet butonuna tıklayarak ayarları kaydediyoruz. Artık wirelessimiz dışardan görünmüyor olacak.İnternetle işiniz bittiğinde bu işlemi yapın.internetle tekrar işiniz olduğu zaman yine dediğim gibi yapın ancak bu sefer kutuyu işaretleyip kaydet yapıyoruz.Böylece bizim dışımızda kimse wirelessi kullanamıyor Olacak.

  Lütfen emeğe saygı:D

 3. admin :

  @qverty ;
  Sizin dediğiniz gibi yaparsak kullanıcı kendisi de kablosuzdan giremez bu modemi sadece kablo ile kullananlar için güzel bir yöntem olabilir .

 4. Bariss :

  admin kullanıcının kendiside girebilir çünkü mac adres filtresinde izin verilenler arasında kendi mac adreside var. Bu durumda kablosuza sadece izin verilenler bağlanabiliyor. Güzel anlatım.

Yorum Yapmaya Ne Dersiniz ?

 


*
Lütfen aşağıdaki güvenlik kodunu soldaki boşluğa giriniz.
Kodu Yenile.

Güvenlik Kodu