4 MBit Adsl Keyfi

Bugün akşam üstü ne zamandır aklımda olan Adsl ‘ i 4 MBit ‘ e çıkarma işini hallettim . Adsl faturası alan herhangi bir Türk Telekom şubesine kimliğinizle gidip kolayca halledebiliyorsunuz . ( Önemli Not : Telekomun alt yapı yetersizliği yüzünden santrale 3 km ‘ den daha fazla uzaktaki yerler için hız da sorun yaşanabiliyor ve 4 MBit hızında bağlanamıyorlarmış . Bunu bizzat çalışan arkadaş söyledi bana . Neyseki Santrale yakın olduğum için şanslıyım :) ) Gerekli formu doldurduktan sonra onlar bilgisayara giriş yapıyor ve o andan itibaren internetinizi 4 Mb hızında kullanabiliyorsunuz . ( Modeminizi kapatıp açmanız gerekli ) Vallahi çok pahalı aslında ( Aylık 89 YTL ) ama bilgisayarla biraz fazla haşır neşir olduğum için başka şeylerden kısıp vermeye çalışacağız ne yapalım :) Faturalama konusunu sordum sanırım şöyle oluyormuş ; bu ay için eski tarifem olan 1 MBit sınırsız tarife üzerinden fatura gelecek ( 49 YTL ) fakat birdahaki aya yaklaşık 120 YTL fatura geleceğini söylediler . ( Bu ayın kullanım ücretini de birdahaki faturaya ekliyorlar sanırım . ) Neyse artık fatura geldiğinde bakacağız sizi de burdan bilgilendiririm . Hızı merak ediyorsunuz değil mi :) Sizi şurdan alayım . Görüldüğü üzere ;
Download Hızı : 430 Kb / Sn
Upload Hızı : 109 Kb / Sn
Bir part ‘ ı ( 100 Mb ) yaklaşık 4 dakkada indiriyorum :)

Internet Download Manager ‘ ın speed limiter özelliğini ( Sanırım Internet Download Manager 5.12 Build 6 ‘ dan sonra konuldu bu özellik ) kullanarak da hem internette web sitelerini gezerek hem de dandik msn muhabetleri yaparak ( evet soğudum msn den ) hızınızı düşürmeden takılabilirsiniz .

E o kadar anlattik bir de Internet Download Manager ‘ ın şu speed limiter özelliğini anlatalım elimiz değmişken değil mi ;
Bu özellik kısaca Internet Download Manager ile yaptığınız indirmelere kb sınırı koymanıza yarıyor . Mesela internetiniz 1 Mbit ise sn de tahmini 130 Kb download yapıyor olmasınız . Bu hızın tamamını Internet Download Manager kullanırsa sizin için web sitelerinin açılması çok yavaşlar . Bunun için örneğin 1 Mbit de Internet Download Manager ‘ ın Speed Limiter özelliğini 20 Kb olarak ayarlarsanız program internet hızınızın sadece saniyede 20 Kb ‘ lık bir kısmını meşgul eder . Siz internette gezinmeye devam ederken o dosyaları indirir .

Speed Limiter özelliğini ayarlamak için şuna ve şuna bakabilirsiniz . Bu ayarları yaptıktan sonra dosya download penceresi şu şekilde , genel pencere ise şu şekilde olacaktır .

Not : İndirilenler -> Speed Limiter menüsünden Turn On ile Speed Limiter özelliğini açmayı unutmayınız . Daha sonra Turn Off ile kapatabilirsiniz ..

Bu da başka bir siteden ;
Speedtest

yükleniyor Raporunuz gönderiliyor , lütfen bekleyiniz .

Benzer Yazılar

“4 MBit Adsl Keyfi” yazısına 7 Yorum Yapılmış

 1. eburhan :

  Hayırlı olsun, 4 Mbps süper bir hız olmalı (: Ama biraz pahalıymış doğrusu. Ben 1 Mbps ile sürünüyorum. Benim download hızım, senin upload hızına ancak ulaşabiliyor :D

 2. mustafa :

  http://www.speedtest.net/result/258045498.png

  bu linktede benim hiz testim var seninkisi keyifse benimkisi orgazm gibi bir durum olsa gerek :)

 3. Hasan Yılmaz :

  Ülkemiz standartlarının üstünde . Hız diğer ülkelere göre çok yüksek olmayabilir ama sınırsız yaşamak en güzeli..

 4. adem berber :

  Arkadaslar bence hic düsünmeden sınırsıza abone olun ister istemez sınırı geçiyorsunuz.Sınırsıza abone olun verdiğiniz paranın karşlığını alın.Heleki gençseniz hiç sınırlı düşünmeyin.Fakat ailenizin maddi durumu yetersiz ise zorlamayın yapacağınız tek sey nefsinize sahip çıkmaktır.eğer bunu gerçekleşltire bliyorsanız bu sizin idealist kişiliğinizi gösterir

 5. cenk :

  Eğer zamanında alicengiz oyunları ile kablo interneti özel sektörün elinden almasalardı biz bu hızlara ve çok daha iyi hizmet alacağımız rekabet içinde olan firmlara çoktan hem de çok ciddi bir rekabet ortamında geçmiş olacaktık.Bu haberleri acı ile izliyorum.Adamlar tekel.Ne isterlerse o oluyor.Suçlu tabii ki biraz da bizleriz.ADSL’in üzerine atlayarak özel sektörün hem yatırımlarını hem de rekabeti bitirdik.Ama kimse bilemezdi altındaki bu alicengiz oyunlarını.Tebrik etmek lazım.Hem halka hoş gözükerek hem de kendi vatandaşlarını hiç düşünmemek ancak bu kadar olur. Kablo internet dursaydı ve özel sektörde kalsaydı, o zaman da Telekomu satamayacaklardı.Neden mi? Özel sektör 5 sene evvel çoktan IPTV, görüntülü konuşma ve normal telefon ile konuşmayı kablo internet üzerinden başlatmak üzere idi.Ne yaptılar? meyve veren ağacı taşladılar.Köküne asit döktüler.Kuruttular.
  Günü kurtarmak için özel sektörün bütün yatırımlarını hiçe sayıp, adı ÖZEL olan bir telekom şirketi kurup onu da yabancılara sattılar.Ne rekabet kaldı ne de yatırım..Bu yatırımlar size çok büyük rakkamlar gibi gelebilir ama özünde maliyeti neredeyse sıfır olan yatırımlar.
  Ne oldu günü kurtardılar, 1-2 sene kazandılar.PEKİ BİZ NELER KAYBETTİK??? bir bilseniz???Sadece Gülüyorum acınacak halimize.Bu ülkede bizleri düşünen kimse kalmadı maalesef..
  Siz ADSL’i yurt dışına çıkış yaptığınızda satın aldığınız HIZ kadar kullanabiliyormusunuz? Özellikle YOĞUN internet kullanımı olduğu zamanlar? KULLANAMAZSINIZZZZ.Yurt dışına ÇIKIŞLAR YETERSİZ.NEDEN mi? YATIRIM yapmaları lazım.Hem de bu seferki GÖZ BOYAMA olmayacak türden CİDDİ yatırım.VDSL2??? komik valla.Bu yurt dışı çıkışları ile sadece ADAM ALDATMA..KOMEDİ….ASLA 30MB gibi bir hıza ULAŞAMAZSINIZ.Bugün için.Eğer gerekli yatırımlar yapılmazsa sadece YURT İÇİ kullanabiliriz VDSL2′yi.AMA adam olana fazla bile.Ne gerek var ki?? FAZLA hız felakettir sonra..
  YAZIK VALLA YAZIK:Milleti APTAL yerine koymuyorlar mı? DELİ oluyorum.

 6. zülfü :

  http://www.speedtest.net/result/298471888.png
  buda benim hızım 4 mbit kullanıorum ama yarı yarıya ya

 7. Mumy :

  Cenk Arkadaşım Çok Doğru Bir Yorum Yapmış ama bizler ne yapabilirizki? Maalesef Sürü Psikolojisi ile yaşıyoruz ne yapmamız gerekiyor peki ?

Yorum Yapmaya Ne Dersiniz ?

 


*
Lütfen aşağıdaki güvenlik kodunu soldaki boşluğa giriniz.
Kodu Yenile.

Güvenlik Kodu