Airties DNS Değiştirmek

Öncelikle kısaca DNS ‘ nin ne işe yaradığını anlatalım . Ülkemizde sürekli yasaklanan sitelere ( YouTube en bariz örneği ) farklı dns ‘ lerden girmek için ya bağlantınızdaki dns ayarlarını değiştirmeniz veyahut modemi birkaç kişi kullanıyorsanız en kesin çözüm olarak modemin dns ayarlarını değiştirmeniz gerekir . Böylelikle o modem üzerinden internete giren herkes standart olarak sizin yazdığınız dns adreslerini kullanır . Airties modemlerin buna izin vermemesine rağmen biz bu yazımızda bu dns adreslerini değiştireceğiz .Kısa bir ön giriş yaptıktan sonra gelelim konumuza..

Geçenlerde aldığım Airties RT-211 modemin arayüzüne girdiğimle bir sürprizle karşılaştım . Modemin dns ayarları modeme gömülü olduğu için ilk iki adresin değiştirelemediğini sadece üçüncü yere yeni bir dns yazılabildiğini gördüm . Üçüncü boşluğa yazılan dns de zaten ilk iki dns ( Bunlar Türk Telekom ‘ un dnsleri ) de sorun olup kullanılamayacağı zaman kullanılıyormuş . Bunun üzerine Google ‘ da biraz arama yaptım fakat bir kaç yer dışında pek bir sonuca ulaşamadım . Genelde Airties kullanıcıların hepsinin bu durumdan şikayetçi olduğunu gördüm . Airties ‘ a şöyle bir mail attım .

Merhaba modemin arayüzünden dns ayarlarını değiştirmek istiyorum fakat dns1 ve dns2 değiştirilemez durumda duruyor . Bunu nasıl düzeltebilirim . Orda yazan Türk Telekom dns adreslerini kullanmak istemiyorsam ne yapmalıyım ? Dns3 ü kullanmayı denedim fakat sanırım dns1 ve dns2 kullanılamıyorsa dns3 ü kullanıyor . Ben ise direk dns3 e yazdığım dns adresini kullanmak istiyorum veyahut dns1 ve dns2 yi değiştirmek istiyorum . Teşekkürler ..

Gelen cevap ise şu ;

Sayın Kullanıcımız

Modem içerisindeki DNS’ler modeme gömülü olduğu için değiştirilemiyor. Ama ağ bağlantınıza girip bağlantı noktanızın özelliklerinden internet iletişim kuralları ( TCP/IP ) öğesinin özelliklerinden istediğiniz DNS leri girebilirsiniz. Bağlantınız o DNS adreslerini kullanır.

Airties ürünlerini tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz.

Saygılarımızla…

Bunun üzerine iş başa düştü . Öncelikle şurdan dosyayı indiriyoruz . Ve rar ‘ ı açıyoruz . İndirdiğimiz dosyanın içeriği aşağıdaki gibi ;

dosya içeriği

Burda "TST10.exe" isimli dosya birazdan ayarlayacağımız dns ‘ leri telnet ile modemimize gönderiyor . "opendns.txt" dosyasını açıyoruz dosyanın içi şu şekilde ( 208.67.222.222 ve 208.67.220.220 opendns ‘ nin numaralarıdır ) ;

modeminizin ip numarasını buraya yazın
WAIT "BusyBox on localhost login:"
SEND "root\m"
WAIT "Password:"
SEND "Şifrenizi buraya yazın\m"
WAIT "#"
SEND "cd /etc/\m"
WAIT "#"
SEND "echo nameserver 208.67.222.222 > dproxy.conf\m"
WAIT "#"
SEND "echo nameserver 208.67.220.220 >> dproxy.conf\m"
WAIT "#"

Buradan gösterilen yerlere modem kullanıcı adımızı ve şifremizi giriyor . ( Airties modemler için kullanıcı adı root olduğundan buraya değiştirmeyiniz . ) Daha sonra en üste modemimizin arayüzüne girdiğimiz ip numarasını yazıyoruz . Benim kendi kullandığım opendns.txt şu şekilde ;

192.168.2.1
WAIT "BusyBox on localhost login:"
SEND "root\m"
WAIT "Password:"
SEND "asitweb\m"
WAIT "#"
SEND "cd /etc/\m"
WAIT "#"
SEND "echo nameserver 208.67.222.222 > dproxy.conf\m"
WAIT "#"
SEND "echo nameserver 208.67.220.220 >> dproxy.conf\m"
WAIT "#"

Yaptığımız değişiklikleri "opendns.txt" dosyasına kaydediyoruz . Daha sonra "airties_open_dns.cmd" dosyasını çalıştıyoruz .

 

Başardık :)Bütün bunları yaptıktan sonra modemimiz için gerekli dns değişikliğinin yapılmış olması gerekiyor . Modeminizin arayüzüne girip dns bölümüne geldiğinizde soldaki gibi gözüküyorsa dns değişikliğini başarıyla yaptınız demiştir :)

 

 

ÖNEMLİ NOT : Modeminizi açıp kapattıktan sonra modem tekrar eski dns adreslerine dönmektedir . Eğer modeminizi bilgisayarınızla birlikte kapatıyorsanız . "airties_open_dns.cmd" dosyasını Windows Başlangıç kısmına koyarsanız bilgisayarı her açışınızda otomatik olarak dns adreslerini kendisi ayarlayacaktır .

Airties Air5050 DNS Değiştirmek yazısı için tıklayınız .

yükleniyor Raporunuz gönderiliyor , lütfen bekleyiniz .

Benzer Yazılar

“Airties DNS Değiştirmek” yazısına 51 Yorum Yapılmış

 1. tukalı :

  dns deıstırdım dedıınız gibi ama yıne youtubeye gırmıyor napacaz bı akıl fıkır verın

 2. admin :

  Youtube şuanda dns bazlı olarak engellendiği için dns değiştirmeniz de çözüm olmuyor . Vtunnel gibi siteleri deneyebilirsiniz .

 3. Burak :

  BusyBox on localhost login: root
  root
  Password: asitweb

  Login incorrect

  BusyBox on localhost login:

  diyor be devam etmiyor

 4. admin :

  Kopyala yapıştır yapmak yerine yazı içerisindeki dosyayı indirip tekrar deneyin . İndirdiğiniz dosyadaki opendns.txt dosyasını gerekli şekilde değiştirdiğiniz takdirde sorun çözülecektir . Sizdeki sorun şifreye asitweb olarak girmeniz o kısıma modeminizin şifresi ne ise onu yazmanız gerekiyor .

 5. mahoni510 :

  merhaba ben de rt-211 modem maduruyum yukarıdaki dediklerinizi aynen yaptım ve modemimin dns ayarı degisti ancak yine MEBin istegi üzerine telekom tarafından yasaklanmıstır veya türk telekom tarafında erişimi engellenmiştir diye yazı geliyor örnegin ben rapidshareye girmek istediğimde türk telekom bu siteye erişimi yasaklamıştır diye yazı geliyor dns ayarlarını 4.2.2.1 ve 4.2.2.2 olarak degiştirdim ancak yine siteye giremiyorum sizin vermiş olduğunuz rapid linkini ise ultra surf kullanarak indirdim ultra surf de işe yarıyor ama çok uğraşıyorum bu konuda yardımcı olursanız sevinirim yardımlarınız için simdiden tesekkürler saygılarımla……

 6. Oyunlar :

  bizde böyle bir modem var ama bir açıyor, bir açılmıyor. ne yapalım?

 7. admin :

  @mahoni510 ;
  Dns ayarlarını doğru olarak yaptığınızdan emin olun , airties_open_dns.cmd dosyasını Windows ‘ un başlangıcına koyun . Daha sonra yukarıda yazılanları uyguladıktan sonra internet explorer ‘ ın geçmiş dosyalarını ve geçici dosyalarını temizleyin bir de bilgisayarı yeniden başlatıp deneyin eğer modeme girdiğinizde yukarıdaki dnsleri görebiliyorsanız o zaman zannediyorum ki sorun başka bir yerdedir .

  @Oyunlar ;
  Siz de airties_open_dns.cmd dosyasını Windows ‘ un başlangıcına koyup tekrar deneyin . Modeminizi kapatırsanız dns ayarlarını tekrar yapmak için airties_open_dns.cmd dosyasını tekrar çalıştırmanız gerekir . Bir olup bir olmuyorsa bunun nedeni modeminizin dns ayarını değiştiren başka bir program gibi bir şey olabilir diye düşünüyorum ..

 8. güzelcevap :

  merhaba ben zamanında MEB den hediye olarak airties rt-211 modem almıstım sizin yazınızı görünce deneyim dedim ama olmadı dnsler degisti ama yine MEBin istegi üzerine bu siteye erisim yasaklanmıstır diyor acaba benim modemimin ipsinin sabit olmasından olabilirmi ya da telekom ayrı bir serverdan mı bize internet ulastırıyor birde modemimi degistirsem fark edermi yine yasak diye yazı gelirmi biliniz varsa paylasa bilirmisiniz emekleriniz için tesekkürler……….

 9. mali :

  DNS numaralarını nerden bulunucak.
  Kafadan mı yazılıyo numara belirli sayılarmı var nasıl olucak

 10. admin :

  @güzelcevap ;
  Modemin ipsi sabit diye birşey olamaz zaten modeme belirli bir ipden erişiyorsunuz . Yukarıda mahoni510 nickli arkadaş da MEB ‘ da aynı problemle karşılaşmış . Eğer dns değişiyor ve yine aynı problem oluyorsa bence modemi değiştirmen de çözüm olmayabilir . Çözüm nedir bilemiyorum gerçekten olur da aklıma birşey gelirse yazarım .

  @mali ;
  Dns numaraları hangi servisi kullanacağına göre değişiyor , yani kafadan yazmıyoruz . Mesela OpenDns ‘ nin numaraları 208.67.222.222 ve 208.67.220.220 ‘ dir . Bu numaraları OpenDns ‘ nin sitesinde de bulabilirsin .

 11. ugur :

  İnternette ki diğer çözümlerle hallolmamıştı.
  Bu şekilde halloldu teşekkürler.

 12. ugur :

  Başka DNS adresleri isteyenler bunlarıda deneyebilir.

  M.ROOT-SERVERS.NET internet address = 202.12.27.33
  I.ROOT-SERVERS.NET internet address = 192.36.148.17
  E.ROOT-SERVERS.NET internet address = 192.203.230.10
  D.ROOT-SERVERS.NET internet address = 128.8.10.90
  A.ROOT-SERVERS.NET internet address = 198.41.0.4
  H.ROOT-SERVERS.NET internet address = 128.63.2.53
  C.ROOT-SERVERS.NET internet address = 192.33.4.12
  G.ROOT-SERVERS.NET internet address = 192.112.36.4
  F.ROOT-SERVERS.NET internet address = 192.5.5.241
  B.ROOT-SERVERS.NET internet address = 192.228.79.201
  J.ROOT-SERVERS.NET internet address = 192.58.128.30
  K.ROOT-SERVERS.NET internet address = 193.0.14.129
  L.ROOT-SERVERS.NET internet address = 198.32.64.12

 13. aydın :

  ya bu dnsyi bende deiştirdim dns 1e 4.2.2.1 dns 2 ye 4.2.2.2 yazarak hepsine girebililiyorum yasaklı sitelerin yalnız bu güvenlimi acaba yasalmı yani sorun çıkmasın sonra yardım etmek isterseniz sevinirim

 14. admin :

  Hiçbir sorun çıkacağını zannetmiyorum günde yüzbinlerce kişi hala bu yöntemleri kullanarak YouTube ‘ a giriyor .

 15. engin er :

  evet denedim aynen ve modem arayüzünde DNS ler dediğiniz gibi değişti ancak modemi kapatıp açınca yine eski DNS ler geldi airtiese mail atmıştım ve buna benzer bir öneride bulunmuşlardı ama modem kapatılıp açıldığında DNS ler ttnet DNS oluyor.
  kesin çözüm bulmak gerek
  ayrıca başlangıca yukarıdaki bahsettiğiniz dosyayıda koydum ama nafile sonuç sıfır

 16. admin :

  Modem kapatıp açıldığında dnsler resetlenip ttnet dns adreslerini alır ben de yukarıdaki dosyayı başlangıca koydum ve bende çalışıyor , sanıyorum ki birşeyleri yanlış yapıyorsunuz .

 17. engin er :

  şu anda izlediğim yöntem de hiç bir dosya yada yukarıda sizin anlattığınız şeyleri yüklemedim.

  modemin 3. DNS kısmına open DNS yazdım daha sonra bilg. DNS elle al işaretledim ve orayada Open DNS leri yazdım şimdi heryere şakır şakır giriyor yasaklı bir yer kalmadı yani. bu yöntemi bir başkasında denedim olmadı

 18. Emre :

  bu yöntem rt 211 için işe yaramıyor arkadaşlar bunu kabul edelim artık.Airties nası bi işlem yapmışsa rt 211 ler ile kesinlikle telekomun dns inin dışına çıkamıyosun ve bu durum tamamen donanımsal.Ya modemi kaldırıp çöze atcaz ya da bi çözüm bulcaz.bunun elektronikçi arkadaşların çözebileceğini düşünüyorum..

 19. admin :

  @Emre ;
  Ben rt211 kullanıyorum ve yukarıdaki anlattıklarımı bizzat kendim denedim ve sorunsuz bir şekilde çalışıyor .

 20. admin :

  @engin er ;
  Ben farkettiyseniz 3. dns kısmına yazmıyorum ilk 2 sabit kısmı değiştiriyorum benim yaptığım gibi denerseniz problem olacağını zannetmiyorum .

 21. Melih :

  Airties ‘ın son çıkardığı firmware ile artık telnetten DNS değiştirmeyi de kapatmışlar. Değişime hata vermiyor ama arayüzde gene TTNET DNS leri görünüyor. RT205TT için çıkan son firmware kurmayın, kurduysanız da önceki sürümüne (1.0.25) dönün !!!
  Sanırım diğer değiştiremeyen arkadaşlarında firmwareleri yeni olabilir.

 22. metin :

  Ben bunlarla uğraşmadım. etc dosyası içindeki host dosyası içindeki bilgileri değiştirdim ve şu anda hem youtube hem megaupload sitelerine bağlana biliyorum.

 23. doğan :

  merbalar ben dediklerinizi aynen yapıorum olmuyor tsl10 dosyasında benim yazdığım bilgiler görünmüyor o yüzden modemdede değişmiyor sanırsam ama neden olduğunu anlamadım.
  ne yaptığımı anlatayım gönderdiğiniz dosyayı masa üstüne attım opn txt dosyasını değiştirdim.sonra save dedim (save as demedim dediğiniz gibi olması için) somra airties open dns çalıştırdım sonra baktım olmadı…

 24. admin :

  @doğan ;
  muhtemelen modem şifrenizi yazmayı unutmuş olabilirsiniz , isterseniz yazıyı tekrar okuyarak bir kontrol edin , onun haricinde tekrar olmuyorsa maalesef bir fikrim yok .

 25. NoName :

  Ne yaparsanız yapın airties modemlerde dns değişmiyor, değişmiş gibi görünsede değişmiyor, isteyen tracert komutuyla kontrol edebilir!

 26. admin :

  @noname ;
  tracert komutu nasıl kullanıyor ? Yukarıdaki resimlerde değiştiği gözüküyor dns ‘ nin ama ?

 27. NoName :

  çalıştır/cmd “tracert http://www.asitweb.net” komutuyla fakat ben daha sonra sistemi sniff edince değiştiğini gördüm. İstersen yukarıdaki mesajımı düzenleyebilirsin. Script için teşekkürler :) .

 28. fıkra :

  firmaware değiştirmek lazım dedi bi arkadaş varmı öyle bi yolu ya

 29. admin :

  Firmware ‘ i güncellerseniz bu yöntemle de dns ‘ yi değiştiremeyebilirsiniz ..

 30. bir dost :

  Çok teşekkürler sayenizde Opendns Updater kullanmaktan kurtuldum :)

 31. sosgezbir :

  hepsini uyguladım dnsler şuan openDNS ile aynı ancak gene de youtube giremiyorum open dns sitesinde de hala Oops, you aren’t using OpenDNS yet. yazıyor ne yapmam lazım TCI/IP den değiştirince oluoyr ama o zaman kampüse götürdüğümde kablosuz intte login olamıyorum.

 32. Sanal Pilot :

  Arkadaşlar hiç uğraşmanıza gerek yok.Airties modeminizin arayüzüne girip DHCP sunucusunu kapattıktan sonra(Yerel Ağ>Ip Ayarları ve DHPC>DHPC sunucusunu ve aktarıcısını kapat>Kaydet),
  Yerel Ağ Bağdaştırıcınız>Özellikler>Internet İletişim Kuralları (TCP/IP)>Özellikler’e gelip
  “Aşağıdaki IP adresini kullan” seçip
  Ip Adresi:192.168.2.2
  Alt Ağ Maskesi:255.255.255.0
  Varsayılan Ağ Geçidi:192.168.2.1

  ÖNEMLİ :Bu kısmı girmeden ve DHCP sunucusunu kapatmadan önce mutlaka Başlat>Çalıştır>cmd>ipconfig diyerek doğru Ip adreslerinizi öğrenin;herkeste aynı olmayabilir.Yanlış girilmesi halinde modeminizin arayüzüne de erişemezsiniz(DHCP sunucusu kapatıldıktan sonra,otomatik Ip seçilmesi halinde).Bu durumda modeminizi fabrika ayarları düğmesinden başlatıp,yeniden ISS kullanıcı adınızı ve parolanızı girmeniz gerekecektir.

  Yeğlenen DNS Sunucusu:208.67.222.222
  Diğer DNS Sunucusu:208.67.222.222

 33. ercell :

  merhabalar,
  vermiş olduğunuz dosyayı acaba farklı sitelere upload edebilirmisiniz?
  rapidden premium olmadan download etmek insanı deli ediyor :/

 34. YILMAZ :

  airties 5050 de denemediğim program yöntem kalmadı değiştiremedik yardım ederseniz seviniriz.

 35. YILMAZ :

  airties 5050 modem aldım ama çalışmıyor.Yardım edersen çok sevinirim

 36. admin :

  @Yılmaz ;
  Mail adresinize konu ile ilgili mail attım . İlerideki günlerde airties air 5050 modelinde de dns değiştirmek ile ilgili bir yazı yayınlamayı düşünüyorum .

 37. admin :

  Airties Air5050 DNS Değiştirmek ile ilgili yazıyı yayınladım .

 38. erhan :

  tesekkürler denedim tek seferde calişti :)

 39. cici :

  DNS ayarlarım

  Yeğlenen DNS Sunucusu:208.67.222.222
  Diğer DNS Sunucusu:208.67.222.222

  şeklınde ayalıysa ama yinede bi siteye girmek istedimde site açılmayıp onun yerine

  http://guide.opendns.com

  adresi çıkıyorsa bu site kapanmış anlamınamı geliyor
  yoksa ben bu bilgsayarmdanmı giremiyorum?

 40. ayata :

  arkadaşlar dns yi direk bilgisayarınızdan değiştirebilirsiniz. modemden değiştirmek tüm cihazlar için bir çözüm olacağından en mantıklı yol aslında. ama airites rt211 gibi buna izin vermeyen bir modem kullanıyorsanız. bilgisayarınızdan kablolu ve kablosuz bağlantının her ikisi içinde ayrı ayrı dns ayarı yapmalısınız. unutmayın kablolu ağın dns ayarını yaparak, kablosuz ağdan istediğiniz sitelere giremezsiniz. bunun için kablosuz ağınızında ağ ayarlarından dns ayarlarını yapmanız lazım.

  kablolu bağlantı için;
  windows 7 de;
  ağ ve bağlantı merkezini açın yerel ağ bağlantısını tıklayın,
  açılan pencerede özellikleri tıklayın,
  açılan yerde internet protokolü sürüm tcp-ip 4 ü renklendirip(tek tıklayıp) özellikleri tıklayın;
  aşağıdaki dns sunucu adresini kullan kısmına http://www.opendns.com sitesine girip bu sitede sağ alt köşede yazan dns numaralarını sırasıyla yazın ve kaydedin. hepsi bukadar.

  şuan opendns sitesinde yazanlar: 220.67.222.222

  220.67.220.220

  kablosuz bağlantı için;

  windows 7 de;

  ağ ve bağlantı merkezini açın kablosuz ağ bağlantısı….. yı tıklayın (kablosuzdan bağlıyken yapabilirsiniz!),
  açılan pencerede özellikleri tıklayın,
  açılan yerde internet protokolü sürüm tcp-ip 4 ü renklendirip(tek tıklayıp) özellikleri tıklayın;
  aşağıdaki dns sunucu adresini kullan kısmına http://www.opendns.com sitesine girip bu sitede sağ alt köşede yazan dns numaralarını sırasıyla yazın ve kaydedin. hepsi bukadar.

 41. ayata :

  Düzeltme… yukarıda verdiğim dns numaraları;
  Yeğlenen DNS Sunucusu:208.67.222.222
  Diğer DNS Sunucusu:208.67.222.222
  şeklinde olacak.

 42. ben10 :

  airties_open_dns.cmd” abi buraya nereden giriliyo

 43. hakan :

  arkadaşlar kalkmıyor ip değiştirdim fayda olmuyor ultrasurf programı işe yarıyor haberiniz olsun ama hızı yavaşlatıyor

 44. diziizle :

  Arkadaşlar link uçmuş yenieyebilirsenz bende deneyeceğim. Android market ve benzeri yerlere giremiyorum :s

 45. Gacalı Ahmet :

  sn admin link silinmiş

 46. Quaresma :

  Google Open DNS kullanıyorum hemen hemen ilk çıktığından beri. Çok nadir yavaşlama oluyor ama sitelerde herhangi bir sorun ile karşılaşmadım..

  8.8.8.8
  8.8.4.4

 47. admin :

  Link güncellendi .

 48. kamikazi :

  “airties_open_dns.cmd” dosyası açılmıyor…Yardımcı olursanız sevinirim…

 49. alper :

  bende denedim ama olmadı. bunun üzerine airties firmasına yazı yolladım ve bunun haksızlık olduğunu, para verip aldığımız modemlerde telekom dns lerine mecbur bırakılmanın adil bir davranış olmadığını söyledim. onlarda düzeltileceğini söyleyen bir mail attılar. aradan 4 ay geçti ama hiç bir yenilik, güncelleme yok. firmaya mail attım ve güncellemelerin sitelerinde olduğunu söylediler. siteye girdim ama rt211 için zaten son sürüm firmware makinamda yüklü olan.

 50. TrtAnaHaber :

  bu dns leri sabit bırakabileceğimiz bir yöntem yokmu çok işime yarar yaa…

 51. Mehmet :

  RT-211 sorunsuz bi şekilde dediklerini yaptım aynen oldu.Teşekkürler.Paramız ile rezil oluyoduk.Bulandan, düşünenden , burda paylaşandan allah razı olsun.Ama şunu ekleyim firewall ı ingilizce yapınca o kısımdaki zımbırtı direk değişiyo sorunsuz bi şekilde.İnsanlara bunuda paylaşın öğrensinler.

Yorum Yapmaya Ne Dersiniz ?

 


*
Lütfen aşağıdaki güvenlik kodunu soldaki boşluğa giriniz.
Kodu Yenile.

Güvenlik Kodu