Balıklar uyur mu?

Bizim komşu bi kaç günlük bi yere gitti balıkları da bana bıraktı . İlk önce şofben altında kızarmaktan kurtuldular sonra da aç kalmaktan :D Neyse geçen gün yemlerini verirken ” Ulan dedim vize haftasındayım ben uyumuyorum bu şerefsiz hayvanlar da mı uyumuyor acaba ? Ne zaman baksam bi oraya bi buraya kıpraşıyorlar . Az önce aradım internetten ve buldum . Oh be rahatladım valla siz de merak ediyosanız bu şerefsiz hayvanların nasıl uyuduğunu yazının devamını okuyun :)

Bir akvaryum satın aldınız, içine uygun balıkları yerleştirdiniz. Şimdi akvaryumun karşısına geçip onları izleyebilir, gündelik hayatlarını takip edebilirsiniz. Aklınıza bazı soruların takılması normal. Balıklarınız kaç yaşında, daha ne kadar yaşayacaklar, hiç uyumuyorlar yoksa hasta mı oldular, akvaryumun içindeki renkli süsleri sevdiler mi acaba…

Balığın göz kapağı yok. Peki nasıl uyuyor?
Köpekbalıkları dışında balıkların göz kapakları olmadığı doğru. Ama bu onların uyumadığı anlamına gelmiyor. Bizim bildiğimiz anlamda gözlerin kapatarak uyumuyorlar ama onlar da dinleniyor. Balıklar genellikle bulundukları yerde sabit durarak uyuyor, yani dinleniyorlar. Bazı okyanus balıkları ise dinlenirken bile hareket etmeye devam ediyor.

Balıklarım kaç yaşında?
Balığınızın pullarına bakın. Pulların üzerinde halkalar göreceksiniz. Bu halkaların her bir çifti, bir yaşa tekabül ediyor. İç kulağındaki küçük kemiklerde oluşan halkaları sayarak da balığınızın yaşını hesaplayabilirsiniz.

Balıklar kaç yıl yaşar?
Birkaç haftalık ömrü olan balıklar da var, 50. doğum gününü kutlayanlar da. Ilık sularda genellikle 10-20 sene yaşıyorlar.

Renkleri fark eder mi?
Balıkların büyük bölümü renk körüdür.

Geri geri yüzerler mi?
Genellikle balıklar geri geri yüzemezler. Sizinkiler yüzemiyor diye üzülmeyin.

Balıklar uyur mu ? ( Ek bilgi )

Çoğu balık türü, zaman zaman, dinlenme hali olarak bilinen ve uyku davranışı olarak da adlandırılabilecek bir enerji tasarrufu evresine girer. Ancak bu hal, çoğu karasal canlıda görülen uyku halinden oldukça farklıdır. Gündüzleri aktif olan bazı balık türleri, geceleri korunaklı kayalıklara veya oyuklara çekilerek dinlenir. Bu dinlenme zamanlarında, genellikle bu tip korunalı yerlere çekilmenin nedeni, geceleri dolaşan avcılara yem olmayı önlemektir.

Geceleri aktif olan balık türleri de, gündüzleri belli alanlarda hareketsiz durarak bu uyku hali evresini geçirir. Yani, hemen hemen tüm balıklarda bir tip pasif uyku bulunur.

Birçok köpekbalığı türü ise, su altında nefes alabilmek için devamlı olarak oksijence zengin olan suyun döngüsünü sağlamak ve bu nedenle de her zaman yüzmek zorundadır. Ancak bir yandan hareket ederlerken, zaman zaman beyin fonksiyonlarını yavaşlatarak dinlenme haline geçtikleri de bilinmektedir. Bazı köpekbalığı türlerinin ise (nurse shark), okyanusun dibinde hareketsiz kalarak dinlendikleri gözlenmiştir.

yükleniyor Raporunuz gönderiliyor , lütfen bekleyiniz .

Diğer Yazılar

“Balıklar uyur mu?” yazısına 25 Yorum Yapılmış

 1. damla mücahid :

  balıklar uyurmu internetten baktım yok yollayabilirmisiniz

 2. admin :

  Yukarı ne yazdım arkadaşım .

 3. [B] ! L G ! N :

  ben bir pet shopcu olarak hiç bir balığımın uyuduğunu görmedim ama bir köşeye çekilip dinlendiğini gördüm 2 yıldır bu işi yapıyorum ilk defa merak edip öyle araştırıyorum

 4. balıklar :

  Evet balıkların köz kapakları yoktur ama mis gibide uyurlar:)

 5. balığım japon :

  elbette amaa balıklar şerefsiz deil …

 6. münevver :

  Merhaba benim balığım yan yatarak bazende sırt üstü yatarak bulunduğu yerde sabit kalıyor.. Nefes aldığı belli.. suyu titrettiğimde heyecanla yüzmeye başlıyor.. ayrıca benim balığım arada geri geri yüzüyor.. bu dinledingi anlamına mı geliyor yoksa çok yakında ölecek mi :( ((

 7. admin :

  @münevver ;
  Bir fikrim yok maalesef maalesef . Ama benim balığım ölmeden önce hafiften renk değiştirmişti . Sizinkinde de öyle bir şey varsa olabilir .

 8. Ersin Alper :

  Elbette uyuyordur.Tüm canlı varlıklar kendilerine göre uyuyorlardır.Bitkiler dahi kışın uyuyup,Baharın uyanmıyorlarmı,Bazı hayvanlar uzun süre uyuyorlar.

 9. hazal :

  daha iyi bi neden daha iyi bir değişik yazı

 10. abdullah :

  merhaba balıklar 2 gün aç kalma birşey olurmu yardımcı olurmusunuz

 11. maide :

  balığımız ters yüzüyor neden acaba?

 12. Burcu :

  arkadaşlar balığım dönüyor şok geçiriyor diyolar ne yapmalıyım acill yardııımmmmm

 13. Burcu :

  bu arada abdullah balığının cinsi ne?aç kalma süresi cinsine bağlı…

 14. emre :

  Balığın ters yüzüyosa yüzmüyosa hep su üstünde kalıyosa yani derine dalamıyosa balığınıza elveda edin.benim bi japonum vardı suda yan yan yüzüyodu sonra dalmaya çalışıyodu dalamıyodu ve 1 saat sonra öldü:(

 15. süslü blıqım bnm :

  ya balıgım cok saglıklı görünüo hatta taşlarıyla bile oynuyo ama geri geri yüzebilio bu neden kaynaklanıo ?

 16. naci :

  bnm sevgili balığım:

  benim balığımda japon.uyurken bir yere saklanolar

 17. michael :

  bizim güvenlik kamerası var tam akvaryumun önünde kayıtları izledim balık lar suyun dibine inip yatıyorlar

 18. ilayda bilayda :

  benim balığım var o hep dinleniyorbende ölcek zannettim ama bence bu site harika

 19. ilayda bilayda :

  arkadaşlar!balık diye geçmeyin o da bir canlı lütfen ben balığımı çok seviyorum ve bence o benim için harika o çok özel ailemizde genelde 3 kişiyiz ama balığımı sayınca 3+1 4 kişi oluoz bu benim balığım diyorum

 20. Sea :

  Merhaba. 4 Tane balık aldım, akvaryumum küçük dikdörtgen. bu konuda pek bilgili değilim maalesef. Balıklarımı alalı 2 gün oldu ve bu balıklar hasta sanırım. Watoz zaten cama yapışıp kalıyo. Balıklarımın cinsini bilmiyorum :/. ters yüzme taşların üzerine kendini bırakma ve arada sırada suyun yüzüne çıkma durumları var (yüzeye çıkınca kıpraşıp aşağı iniyolar.) Ya bende mi bi sorun balıklarda mı bi sorun bilmiyorum ama kafayı yemek üzereyim. Ayrıca su için motor takıldı. Arada sırada rahatsız olup gidemiyorlar yanına, bazende kendilerini üstüne bırakıyorlar. Acaba sorunları nedir?. Ölecek mi bu balıklar :/ :(

 21. alper :

  Merhaba,
  Ters, yan ve sırt üstü şeklinde “Değişik yatış biçimlerinde” su dibinde durarak dinlenen “pasif uyuyan” balık türleri vardır. Bu hareketler çoğunlukla onların hasta veya öleceğini değil aksine sağlıklı ve mutlu olduklarını, evlerine güven duyduklarını gösterir. Örneğin makrakanta tipi balıklar verilebilir.
  Jepon Balıkları: Suyun herhangi bir bölgesinde, baş aşağı yarım yay şeklinde asılı durur gibi sabit kalarak dinlenirler. Ayrıca, Geri geri sırt üstü yan yan yüzebilirler, bu hareketleri dengesizce sürekli yapıyorlarsa kesinlikle can çekişiyorlar diyebiliriz. Ama belirli garip “geri yüzme, yan yatma” hareketi yapıp ardından normal yüzüşe geçiyorsa, yem aradığı sıradan zamanlarından biri olduğunu anlayabilirsiniz.
  Lepistes, Kılıç gibi canlı doğuran türlerinin çoğu ise, suyun tenha bölgelerinde, özellikle su dibinde hareketsiz kalarak dinlenirler.

 22. Melisa :

  Merhaba Arkadaşlar
  Benim balığımın akvaryumunda misketler var . Balıkların uyuduğunu öğrenince onu gece gözlemleye karar verdim . Gece kalktım gerçektende dediğiniz gibi balığımın gözü açıktı ve yerinden kıpırdamıyordu . Hatta tam tahmin olmak için akvaryumuna yem attım yemi yemedi. Ve sizlere bir önerim olacak petshoplarda balıklara özel oyuncaklar çıkmış. Balığıma aldığımdan beri oyuncakla uğraşıyor bence alın tavsiye ederim . :D

 23. sueda :

  bu yazıyı okuyun süper bir yazı balıklar ile ilgili çok bilgi öğrendim tavsiye ederim

 24. sueda :

  ilk önce soruları okuyun komik komik şeyler yazıyor balıkların ne zaman öleceğini yaşını
  nasıl anlayacağımızı geri geri yüzdüklerini öğrendim size kesinlikle tavsiye ederim süper
  hele resim süper otesi

 25. sueda :

  Merhaba ben sueda 3.sınıfa gidiyorum ve kendimle gurur duyuyorum çünkü:bu yazıyı okuyunca kendimi kendinden aldı bu yazı . Benim 3 tane balığım var ve balığımın kaç yaşında olduğunu öğrendin 1.3.50 2.4.50 3.ise öldü ve ben bu duruma çok üzüldüm onun yaşıda 6.50 o herkesten büyük ben de size şöyle bir şey söylemek istiyorum siz siz olun balıklarınıza sahip çıkın benim yaptığım gibi balıklarınıza bakmayı unutmayın beni dinlediğiniz için size çok teşekkür ederim saygılarla… BALIĞI ÖLEN SUEDA

Yorum Yapmaya Ne Dersiniz ?

 


*
Lütfen aşağıdaki güvenlik kodunu soldaki boşluğa giriniz.
Kodu Yenile.

Güvenlik Kodu