Kola İçtiğinizde Vücudunuzda Neler Olur ?

kola

Bir kutu kola içtiğinizde neler olur ?
Hiç merak ettiniz mi acaba Coca Cola neden sizi içtiğiniz anda iyi hissetmenizi sağlar? Bunun sebebi kola sizin metabolizmanızı zirveye çıkarır. 100 yıl kadar önce kolanın içerisinden kokaini çıkardılar. Sebebiniz biliyor musunuz? Bu, olması gerekenin çok fazlasıydı.

İlk 10 dakika: 10 çay kaşığı dolusu şeker vücut sisteminize tesir eder (Günlük almanız gerekenin %100’ü!). Bu kadar şeker yüzünden kusmazsınız çünkü içerisinde bulunan fosforik asit sizin bu tadı duymanıza izin vermez, engel olur.

20 dakika: İnsülin patlaması yüzünden şeker kanınıza saplanır. Şekerin çevrilmesi sayesinde karaciğeriniz bu olaya yanıt verir bu da sizi şişmanlığa teslim olmaya iter (Bu uzun zamanda kendisini gösterir.)

40 dakika: Kafein emilimi tamamlanır. Kan basıncınız artar, buna karşılık olarak karaciğeriniz kan dolaşımınıza gerekende çok daha fazla şeker üretir. Beyninizde bulunan adenozin haznesi artık kilitlenmiş, işlem yapamaz olmuştur.

45 dakika: Beyninizin bu anlık hazzı fark etmesi üzerine vücudunuzdaki dopamin üretimi harekete geçer. Bu arada bu olay fiziksel olarak eroinle aynı görevdedir!

60 dakika: Metabolizmaya uzaktan müdahale sonucu fosforik asit kalsiyuma, bağırsak sisteminizde bulunan magnezyum ve çinkoya engel olur. Bu da yüksek dozda şeker ve yapay tatlandırıcı sayesinde kalsiyum ve üre boşaltımını şiddetlendirir.

60 dakika: Kafeinin idrar söktürücü özelliği devreye girer (Bu da sizin sürekli tuvalete gitmenize neden olur:) ) Artık vücudunuzda depolanmış olan kalsiyum, magnezyum kemiklerinize faydalı olan sodyum, elektrolit, su ve çinkonun dışarı idrar yoluyla atılacağından emin olabilirsiniz.

60 dakika: Olayın çılgın tarafı gerçekleşecek olan bu şeker patlaması sizin vücut olarak güçsüz düşmenize neden olur. Belki sinirlenebilir ve/veya hareketsiz kalabilirsiniz. Ve gerçekten kola yüzünden çok fazla su kaybedersiniz. Fakat bunu eleştirmeden önce kolanın doğal besinlerdeki vücudunuza, sisteminize, sağlam kemik ve diş yapısına sahip olabilme gücünü engellediğinin farkında olun.

Bütün bu olayların sonucu ileriki birkaç saat içerisinde bir kafein çarpışması olabilir (Eğer sigara kullanıyorsanız bilirsiniz). Fakat yeni bir kola daha içerseniz kendinizi iyi hissedebilirsiniz.

Alıntı – Olmayan Ülkenin Çocukları

yükleniyor Raporunuz gönderiliyor , lütfen bekleyiniz .

Benzer Yazılar

“Kola İçtiğinizde Vücudunuzda Neler Olur ?” yazısına 9 Yorum Yapılmış

 1. megu :

  Gene de değer… :D

  Her zaman KokaKolaaaa :P

 2. Dünlük » Günlük Arşivi » Kola içtiğimiz de, içeri de olanlar.. :

  [...] bahsettiğim haber ise benim bir zamanlar çok kullandığım ve şu günler de azaltmaya çalıştığım [...]

 3. Tutku Dalmaz :

  Benim de bir aralar hobimdi, sabahlara kadar kod yazarken tek yardımcımdı kola, ama daha sonra bazı sağlık sorunları için birakmak zorunda kaldım ve nescafe’ye terfi ettim(sanki bu hiç zarar vermiyor da :D ) son 2 haftadırda sadece su içiyorum. Heran masamda hemem bilgisayarımın yanında 1,5Lt bir su şisesi hazır. Yazıyı gerçekten ibretle okudum. Neyse zararın neresinden dönülse kardır :)

 4. http://LanBlog.asitweb.net » Blog Archive » hede hödö :

  [...] şaka dur bi kola alayım da başlayım annatmaya hakkaten gittim aldım ha kola . kola demişken şunu oku lan blog. ha blog bak ne dicem bu ara sınawlar war az çok yapıyoz yapamıyoz da sana ilginç [...]

 5. adsız :

  Bu konuda bir doktorun açıklamasını okumuştum gazete ve bir internet sitesinde:
  Coca coladaki şeker miktarı da portakal elma suyuna yakındır.

  Coladaki şeker 21 gr/200 ml, elma ve portakal suyundaki şeker 22 gr/200 ml.dir.
  şeker toplam%
  Muz 16.2
  Vişne 11.9
  Üzüm 16.1
  Mango 12.6
  Ananas 11.6
  Elma 11.2
  Meşrubat 11-13

  Meşrubatlar çok az miktarda fosfor içerir, günlük dozajın %3 kadar. Meşrubatlar kemikleri etkilemezler. Bir yumurtanın ağırlığı yaklaşık 80 g (yaklaşık 168 mg fosfor) Bu miktar yaklaşık 1 lt Coca-Cola eşittir.

  330 ml’lik her coca cola kutusunda 33 miligram kafein var ama aynı büyüklükteki bir fincan kahvedeki kafein 112 mg civarıdır. Coca-Cola’da çay ve kahvede bulunan kafeinin üçte biri bulunur

 6. yumi :

  koka kola içtikten 5 dakka sonra dişlerimi fırçalama ihtiyacı hisseidyorum. siz de denemişsinizdir, koka kola koyduğunuz bardak 1 gün lavaboda beklerse bardağın dibinde suyla çıkmayan zift gibi katran gibi bir tabaka oluşuyor.ancak deterjanla ovalayarak çıkarıyorsunuz.. şimdi bir de koka kola içtikten sonra dişleriniz fırçalamadığınızı düşünün…

 7. CeMeJdER :

  ATIN ÖLÜMÜ ARPADAN OLSUN :D :D:D:P

 8. bilgin :

  sizlere gerçekten acıdım arkadaşlar… kolanın o kadar zararını bile bile içmeniz hayret verici… hadi onu geçtik sizin midenizde yok galiba yaaa içine o kadar iğrenç şey katıldığı halde hala “atın ölümü arpadan olsun” diebiliyorsanız helal olsun başka bişi demiyorum yazzzıııqqqqq

 9. exiniotisa :

  bencede kalitiliom sana BILGIN..exiniotisa

Yorum Yapmaya Ne Dersiniz ?

 


*
Lütfen aşağıdaki güvenlik kodunu soldaki boşluğa giriniz.
Kodu Yenile.

Güvenlik Kodu