Pilot değil hurdacı (NASIL KANDIRILDIK BUYRUN !)

Çanakkale’de savaşan pilotları gösterdiği iddiasıyla ODTÜ’lü öğretim üyesi Yılmazer tarafından ortaya atılan fotoğrafın sahte olduğu ortaya çıktı.

Çanakkale’nin Fedakar Havacıları adıyla Türkiye çapında e-mail ile herkese ulaştırılan, posterleri yaptırılıp neredeyse tüm kamu kurumlarına binlercesi satılan fotoğraf “yalan” olduğu ifade edildi. Bir televizyon programında fotoğraf üzerinde yapılan tartışmada fotoğrafın Çanakkale Savaşı’nın gerçekleştiği 1915 yılında değil savaştan çok sonra 1918 yılında çekildiği anlaşıldı.

Üstelik fotoğrafta görünen ve Osmanlı askeri olduğu iddia edilen kişilerin de asker değil yıllar sonra savaşın yapıldığı alandan hurda toplayan kişiler olduğu belirtildi. Fotoğraf ilk kez ODTÜ Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Bülent Yılmazer tarafından Çanakkale Zaferi’nin 90. Yılı etkinliklerinde yaptığı sunumla kamuoyuna sunuldu. Fotoğrafı Çanakkale’de Osmanlı ordusu adına pilot olarak görev yapan Emil Meinecke’ye ait bir fotoğraf albümünden aldığını belirten Yılmazer albümde fotoğrafın altında da “Türk askerlerinin gururu 1915″ yazdığını kaydetti. Büyük ilgi gören fotoğraf poster yapılarak çoğaltıldı ve “Çanakkale Hava Savaşları” isimli bir kitapta kullanıldı.

SAHTE İDDİASI
Ancak Emekli Polisler Derneği’nin yayını olan Türkiye Polis Dergisi’nde yer alan bir yazıda bu fotoğrafla insanların kandırıldığı ve haksız kazanç elde edildiği ileri sürüldü. Bu iddialar bir televizyon programına da konu oldu. Derginin editörü Suat Demirci ile Bülent Yılmazer’in katıldığı programda, Yılmazer fotoğrafın arkasında yer alan “Çanakkale 1918″ yazısının ortaya çıkmasıyla şaşırdı. Yılmazer fotoğraftaki kişilerin üzerindeki üniformalarla ilgili tartışmada da bunların asker olmayabileceğini kabul etti.

Kandırıldık !

Neden asker olamaz?

POLİS dergisinde fotoğraftakilerin asker olamayacağı şöyle açıklandı:

* 1915′te Osmanlı ordusu iyi teçhizatlıydı, askerlerin üstü harap değildi.

* Şapkaları soluk değil, ayakkabı yok ama çorapları temiz;

* Uzun boylu askerin üniforması Fransızlarınki gibi soldan düğmeli. Osmanlı’da düğmeler sağda.

* Aynı orduda iki asker çantasını farklı yerde taşımaz.

* Sağdaki askerin giydiği Osmanlı subayı giysisi. Osmanlı’da bir subay ile bir er yan yana böyle duramaz.

yükleniyor Raporunuz gönderiliyor , lütfen bekleyiniz .

Benzer Yazılar

“Pilot değil hurdacı (NASIL KANDIRILDIK BUYRUN !)” yazısına 2 Yorum Yapılmış

  1. selami :

    evet bence de aynen katılıyorum bunlar olsa olsa hurdacıdır

  2. mustafa ertugrul kocagra :

    sn. bulunt yılmazer hocam, soz konusu resımde olan rahmetli yurtdaslarımızın, asker olmaöları veya asker olmadan savas yıllarında o yılların sorumluluklarını hıssetmıs olmaları esas alınmalıdır, bu resımler ıle , gunumuzde bır cok vatandasımızın , turk ogun guven calış dusuncesını, bır cok yerde, asılan resımlerı ıle cagrıstırmıs olması bence her seyden gunumuzdekı onemıdır. bu kısıler, zorluk ıcınde kalmıs ulusun, bırer askerı olmaları ıle o gunlerı yasayan fakır mehmetcıklerı olması, bence hıc fark etmez. sıze tesekkurler ederım,hocam.
    dıger taraftan aSkerı ve havacılık tarıhı ve havacılık gecmısı ıtıbarıyle, ve havacılıkda etkın olan haberleşme sıstemlerı hakkında neler ogretıyorsunuz, cumhurıyet donemı, ordudakı buluş ve kesıfler ıle turk kısıler hakkında ne gıbı calısmalar yapabılıyorsunuz, benım acımdam merak konularıdır. mutevazı bır anlayışla, hoş gorur ve benımle yazısabılırsenız, bu sevıncım olur, bana onur verır. selam,saygılarımı sunuyorum.

Yorum Yapmaya Ne Dersiniz ?

 


*
Lütfen aşağıdaki güvenlik kodunu soldaki boşluğa giriniz.
Kodu Yenile.

Güvenlik Kodu