Post-it Nasıl Bulundu ?

Post-it ‘ ler 1970 yılında Minnesota ‘ da bulunan 3M şirketi tarafından kazara keşfedildi .

3M ‘ deki araştırmacılar farklı çeşitlerde yapıştırıcılar geliştirmeye çalışıyorlardı ve bunun sonucunda zayıf özelliğe sahip bir yapışkan türü keşfettiler . Sonrasında 3M çalışanları bu zayıf yapıştırıcıyı ( kirlenmeyecek ve tekrar kullanılabilecek bir yapıştırıcı ) nerelerde kullanabileceklerini tartıştılar . Çalışanların ilk önerisi bu yapışkan kağıdı kitap ayracı olarak kullanmaktı . Bir diğer öneri ise , tesadüfen ortaya çıktı . Çalışanlardan biri iş arkadaşına bu yapışkan kağıdı raporla birlikte yolluyor ve ürün hakkında yorum yapmasını istiyor . İş arkadaşı da tesadüfen raporun üzerine yapışkan kağıdı yapıştırıyor ve yorumunu yapışkan kağıt üzerine yapıyor . Böylece Post-it doğuyor .

İlk başta ürünün Amerika ‘ nın 4 farklı şehrinde test edilmesi kararlaştırıldı . Satış oranları düşük seviyede seyretti . Bunun sebebi insanların bu ürüne yabancı olmasıydı . Son deneme Boise şehrinde yapıldı . Bu denemede 3M satış elemanları ofislere ürünü deneme amaçlı olarak verdiler . Satış elemanları deneme ürün verdikleri yere 1 hafta sonra döndüklerinde ofis çalışanlarının bu ürünü çok kullanışlı bulduklarını ve satın almak istediklerini söyledir .

Bir süre sonra 3M yeni ürünün devasa potansiyelini anladı ve onlarca yıl sonra farklı renk , şekil ve boyutta 400 den fazla Post-it çeşidi geliştirdiler .

TOEFL kitabımızdan el emeği göz nuru ile Türkçeleştirdik :D Vallahi biz ailecek bayılıyoruz bu Post-it ‘ lere , gavur yapıyor abi .

yükleniyor Raporunuz gönderiliyor , lütfen bekleyiniz .

Benzer Yazılar

Yorum Yapmaya Ne Dersiniz ?

 


*
Lütfen aşağıdaki güvenlik kodunu soldaki boşluğa giriniz.
Kodu Yenile.

Güvenlik Kodu