Solculuk ve Sağcılık Nerden Gelir ?

1- Fransız siyasal tarihi, kendi toplumsal yapısının 3 ayrı kesimden oluştuğu inancı üstünde biçimlenmişti:
a) Kilise
b) Aristokrasi
c) 3′üncü takım denilen halk kesiminin kentleşmiş olanları, yani burjuvazi…

2- Fransız Sarayı, önemli kararlar alma gereğini duyduğunda, kendi toplumsal yapısını oluşturan her 3 kesimden birer temsilciyle, birkaç günlük bir toplantı yapardı.

3- Aristokratların temsilcisi, Kral’ın “sağ”ında, burjuvaların temsilcisi “sol”unda, Kilise’nin temsilcisi de karşısında otururdu. Kral’ın sağ tarafı, sol tarafından daha itibarlı sayılırdı.

4- Kral 16′ncı Louis de, Hazine’de para kalmadığı ve yeni vergiler salmak gerektiği için; bir formalite niteliğinde olan, 3 değişik kesimin temsilcilerini toplamıştı. Toplantı 1-2 gün sürecekti.
5- Kral’ın “sol” tarafında oturan halk, yahut burjuva temsilcisi; 3 kişilik “Sınıflar Meclisi”nin, gelip geçici olarak değil, sürekli olarak toplanmasını ve Kral’ın her alacağı kararı Meclis’e danışmasını istedi.

Fransız Sarayı’nda, Kral’ın solunda oturan halk temsilcisi, “statüko”ya karşı, yepyeni bir “değişim” öneriyordu.

Fransız İhtilali’yle birlikte ortaya çıkan yeni siyasal yapılanmalarda, “mevcut düzenin – statüko’nun”, halk lehine değiştirilmesini isteyen siyasal kuruluşlarla, onların destekçilerine “solcu” dendi.

Parlamentolarda, solcu siyasetçiler; yüzü parlomantoya dönük Parlamento Başkanı’na göre, toplantı salonunun sol tarafında oturmaya başladılar.

Kaynak – Çetin Altan

yükleniyor Raporunuz gönderiliyor , lütfen bekleyiniz .

Diğer Yazılar

Yorum Yapmaya Ne Dersiniz ?

 


*
Lütfen aşağıdaki güvenlik kodunu soldaki boşluğa giriniz.
Kodu Yenile.

Güvenlik Kodu