Tayyip Erdoğan ’ ın Çankaya Adayı Diyanet İşleri Başkanı Bardakoğlu

‘Madem benim Cumhurbaşkanı olmamı istemiyorlar, o zaman ben de Diyanet İşleri Başkanı’nı aday göstereceğim, o da tıpkı Anayasa Mahkemesi Başkanı gibi anayasal bir kurumun başkanı değil mi’

Şu anda yazdıklarımı Tayyip Erdoğan dışında sadece 4-5 kişi biliyor. Bunlardan biri Diyanet İşleri Başkanı Prof Dr. Ali Bardakoğlu.

Cumhurbaşkanlığı için kendi adaylığı konusunda son ana kadar direnecek olan Tayyip Bey, eğer bunu göze alamazsa bu makam için Diyanet İşleri Başkanı Profesör Doktor Ali Bardakoğlu’nu aday gösterecek.

Siyaset kulislerinde şok etkisi yaratacağını sandığım bu gelişmenin ilk adımları bundan bir ay kadar önce atıldı.

En yakın kurmaylarıyla gizli bir toplantı düzenleyen Tayyip Bey Cumhurbaşkanlığına aday olmaması konusunda ciddi baskılar altında olduğunu anlatarak, bu baskının seçim gününe kadar daha da artacağını söyledi.

Bu durumda kendisi dışında bir adayın belirlenmesi gerektiğini belirten Tayyip Bey, bu kişinin Meclis dışından olmasının tercih edileceğini de ekledi.

‘ZOR ANLATIRIZ’
İşte şok etkisi yaratacak aday adayının ismini de bu sırada açıkladı. Tayyip Erdoğan “Öyle biri olmalı ki, bizim tabanımız tam destek versin, bize karşı olanların da söyleyecek fazla lafları olmasın” dedi.

Ardından da o toplantıya katılanları da şaşkınlığa uğratan ismi söyledi:

“Adayım Diyanet İşleri Başkanı Ali Bardakoğlu’dur.”

Aldığım bilgiye göre bu ismin açıklanmasından sonra önce bir sessizlik oldu. Sessizliği bozan, AKP’nin en etkili isimlerinden biriydi. “Bunu zor anlatırız” dedi.

Öfkelenen Tayyip Bey “Neden zor anlatacakmışız ki, bundan önceki Cumhurbaşkanı kim? Anayasa Mahkemesi eski Başkanı değil mi? Ona neden kimse karşı çıkmadı. Diyanet İşleri Başkanlığı da tıpkı Anayasa Mahkemesi, Danıştay, Yargıtay gibi anayasal bir kurum değil mi? Onların başkanlarının adı cumhurbaşkanlığı için geçince ses çıkmıyor da, Diyanet olursa neden zor anlatır mışız?” dedi.

‘AYNI ŞEY DEĞİL’
Aynı etkili isim biraz daha tartışma tonu ile cevapladı: “Aynı şey değil. Diyanet İşleri Başkanını Cumhurbaşkanı yapmaya kalkmak büyük tepki yaratacaktır. Sizin aday olmanızdan bile daha fazla etki yaratabilir. Bunu bir daha gözden geçiriniz lütfen. En azından lütfen bu odanın dışında telaffuz etmeyiniz. Bu bir sır olarak kalsın, ilerleyen günlerde tekrar konuşalım.”

Tayyip Bey bunun üzerine fazla bir şey söylemedi. Ancak bir şey yaptı. Bu fikrini sadece Diyanet İşleri Başkanı Ali Bardakoğlu’na söyledi.

Bardakoğlu ne dedi bilmiyorum. Ama son bir aydır çeşitli televizyon kanallarına çıkarak “çağdaş bir din adamı portresi çizmesi” ve “AKP’li olmayan herkesten büyük alkış aldığı” bir gerçek.

Gizli toplantıda bu konunun sır olarak kalması istenmişti.

Ancak çok bilinen bir söz vardır. “İki kişinin bildiği şey artık sır değildir.”

Bana gelen bu bilgi kesinlikle doğru mu, yoksa bir dedikodu mu?

Tam emin değilim.

Ama kaynağım çok önemli.

Yazıya bir yalanlama gelebilir mi? Gelir tabii. Ama merakım Ali Bardakoğlu’nun ne diyeceği. Çünkü asla yalan söyleyemeyecek bir makamı işgal ediyor.

Can Ataklı
Kaynak

yükleniyor Raporunuz gönderiliyor , lütfen bekleyiniz .

Diğer Yazılar

Yorum Yapmaya Ne Dersiniz ?

 


*
Lütfen aşağıdaki güvenlik kodunu soldaki boşluğa giriniz.
Kodu Yenile.

Güvenlik Kodu