Turkcell ‘ in ” Mustafa ” Ayıbı

Az önce şurdaki ve şurdaki iki yazıyı okudum . Olay kısaca şöyle ;

Vatan Gazetesi ‘ nden Ercan İnan ‘ ın haberine göre Turkcell , Mustafa filmine 350 bin euro vererek sponsor olmayı önce kabul etti , sonra aniden sponsorluktan vazgeçti . İddiaya göre sponsorluktan vazgeçmesinin nedeni ise şöyle:

Turkcell yönetimi ” Bizim her kesimden müşterimiz var , bu filme sponsor olursak bir kesimi karşımıza alabiliriz ” dedi .

Okuduktan sonra gerçekten hem çok kızdım , hem de çok üzüdüm . Kiminiz belki haklı sonuçta ticari kaygı diyecektir ama ben bu tür yorumlara kesinlikle katılmıyorum . Bence çok acı verici bir durum hem adını Türklükten alacaksın ( ” Turk ” Cell ) , hem de Türkiye Cumhuriyetinin kurucusunun anlatıldığı filme sponsor olmaktan ticari kaygılarla vazgeçeceksin .

Turkcell ‘ in sitesindeki şu bölümden duyduğum üzüntüyü dile getirdim ;

Merhaba ,
Bugün gösterime girecek ” Mustafa ” filmi için son anda sponsorluktan çekilen ve ” Bizim her kesimden müşterimiz var , bu filme sponsor olursak bir kesimi karşımıza alabiliriz ” gibi bir yaklaşım gösteren sizlere duyduğum hayal kırıklığını göstermek için yazıyorum bu satırları . Adını Türklükten alan bir şirketin Türkiye Cumhuriyetinin kurucusu Yüce Atatürk ‘ ün anlatıldığı bir filme sponsor olmaktan ” Bizim her kesimden müşterimiz var , bu filme sponsor olursak bir kesimi karşımıza alabiliriz ” düşüncesi ile sponsorluktan son anda vazgeçmesi gerçekten çok düşündürücü , bana kalırsa “Turk”cell olmaktan vazgeçmelisiniz artık . Müşteri kaybetmekten korkmuştunuz değil mi ? Türkiye Cumhuriyetinin kurucusunun bu ülkede ne kadar çok sevildiğini anlayamamış olsanız gerek . Bu yaptığınız hamle bile birçok müşteri kaybetmenize neden olduğuna emin olabilirsiniz . Bu haber çoğaldıkça , insanlar Atatürk ‘ ün anlatıldığı bir film için “Turk”cell ‘ in neden sponsorluktan okudukça bu hatalı kararınızın farkına varacaksınız .

Ekleme : Az önce Turkcell ‘ den aradılar . Arayan bayan açıklama yaptı , bu haberler gerçeği yansıtmıyor sponsorluk için anlaşma sağlanamadığından sponsor olamadık vs vs . Tabii ki inanmadım belli ki arayan bayan önüne verilen bir metni okuyordu . Konuşma sırasında ben araya girince bir ara o da ” Turkcell aslında bunlar hakkında basın açıklaması yapabilir ama yapmıyor ” gibisinden bir cümle sarfederek , Turkcell ‘ in neden bir açıklama yapmadığını gerçekten bana düşündürdü . Netice olarak ben inanmadım ..

Ekleme 2 : Turkcell ‘ den bir de mail geldi ;

Sayın Müşterimiz,

Bazı yayın organlarında Turkcell’in ‘Mustafa’ filmine sponsor olmamasıyla ilgili çıkan haberler gerçeği yansıtmamakta ve kamuoyunu yanlış yönlendirmektedir.

Ülkemizin kurtarıcısı, Cumhuriyetimizin kurucusu Ulu Önder Atatürk’ün dünya tarihinin en önemli liderlerinden biri olduğunu, hem yurt içinde hem de yurt dışında tanıtacak projeler bizi heyecanlandırdığından ‘Mustafa’ filminin sponsorluk önerisini değerlendirdik.

Çalışmalarına saygı duyduğumuz proje yapımcısıyla yaptığımız ön görüşmelerde, filmin beklentimiz yönünde Atatürk’ün liderliğini, dehasını ve kahramanlığını dünyaya tanıtmaktan çok, Atatürk’ün özel hayatına odaklanan bir film olduğunu görünce projede yer almayı tercih etmedik.

Gelecekte de, Ulu Önder Atatürk’ü dünyaya tanıtacak ve tarihin en önemli liderlerinden biri olduğunu vurgulayacak projeleri desteklemekten gurur duyacağız.

Kalbi Türkiye’ye hizmet için atan Turkcell ailesi olarak ülkemiz için çalışmaya devam edeceğiz.

Turkcell İletişim Hizmetleri A.Ş.

yükleniyor Raporunuz gönderiliyor , lütfen bekleyiniz .

Benzer Yazılar

“Turkcell ‘ in ” Mustafa ” Ayıbı” yazısına 7 Yorum Yapılmış

 1. Uğurcan Kapkaç :

  haberleri yok heralde Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk, Türk halkının kurtarıcısı ve lideriydi sadece bir kesimin değil!

 2. Ahmet :

  Deniz bu durumu blogundaki bu yazı sayesinde öğrendim. Gerçektende bu olay Turkcell’in büyük bir ayıbı. Bence bu şekilde yaplaarı yanlış. Görüşüne tamamen katılıyorum. Seni arayan bayanda belli ki gerçeklerden ve olacakalrdan korktuğu için haberi doğrulamamış. Yazık gerçekten çok yazık… Ne hale gelmişizde haberimiz yokmuş.

 3. Esra :

  Bir kere adını değiştirmeli TÜRK CELL ZATEN türkçeyi de katlediyor.Birisi türkçe diğer kelime ingilizce.RECEP İVEDİK adlı karakterlerle 2.5 milyon euro anlaşma yapmış olması ve sadece 350bin euroluk anlaşmadan vazgeçmesi daha üzücü.Hattımı kullanmayacağım ta ki türksell hatasını düzeltene kadar.

 4. Efe :

  bu haberin doğruluğuna inanmak istemiyorum gerçekten ; çıkar için bunu yapabılır mı ınsan ?

 5. Geçerken Uğrayan :

  merhaba..
  kasıtlı yapıldığını ve patronlar arası husumetten dolayı gündeme geldiğini düşündüğüm bir haber üzerine bu kadar düşmenizi, ciddiye almanızı yanlış buluyorum. ülke üzerinde emeği geçen bir insanda olsa filmine nasıl olurda sponsor olunmaz diye bu kadar hışımla tepki verilmez.. Sonuçta sinema filmi. değer görülmemiş olabilir, beğenilmemiş olabilir film.
  sadece ve sadece hayatını anlattığı kişi yüzünden kutsanmaz bir film. Atatürk isminin karıştığı her şeyde bir gariplik, bir normaldışılık oluyor. üçüncü dünya ülkesi alışkanlığı gibi geliyor bana…

 6. Ahmet :

  @Geçerken Uğrayan
  bu yorumu okurmusun bilmem ama ben hala yazdığım yorumun arkasındayım. senin yazdığın görüşlerin bana karşı değilde neyi düşündüşümü bir daha yazmak istemedim buraya. Atatürk’ün hayatını anlatan filmi beğenmemişle olabilir diyorsun? senin haberlerden haberin yok kesinlikle. gcan dündar bu konu hakkında bir açıklama yapıyor. kaba bir okudum. açıklamada can dündar turkcell genel müdür ile şans eseri tanışıyor. o sırada da can dünder film için sponsor aramaktadır ve teklife bulunuyor. turkcell da kabul ediyor. film için herşey hazırlanıyor afişler felan. daha sonra turkcell sağolsun vazgeçiyor.!

 7. a.dumlu :

  türkseli gönülden kutluyorum,ATATÜRK’Ü YANLIŞ ALGILATMAK AMAÇLI OLAN VE ÜSTELİKDE BUNDAN NEAMALANMAYA ÇALIŞANLARA ALET OLMADIĞI İÇİN,CAN DÜNDAR’A YAZIKLAR OLSUN

Yorum Yapmaya Ne Dersiniz ?

 


*
Lütfen aşağıdaki güvenlik kodunu soldaki boşluğa giriniz.
Kodu Yenile.

Güvenlik Kodu