Ünlü Markaların Anlamları

Xerox Logosunun Anlamı
Eski yunancada xer kuru anlamına geliyor. Xerox un kurucusu o zamanlardaki ıslak kopyalama tekniginden farklarını ortaya koymak için boyle bir isim bulmuş. (Chestor Carlson)

LG Logosunun Anlamı
1947′de yaratıldığında LG, “Lucky – Goldstar”‘ın bir kısaltması olarak kullanılıyordu. 1995′e kadar bu ismi kullanan firma, ismini değiştirmeden önce Goldstar markası altında birçok elektronik ürün satışı yaparken, Lucky markası genellikle Kore dışında satışlmayan diğer ev ürünlerini satmaktaydı. Lucky, özellikle ev temizliği ürünleri ve çamaşır temizliği ürünleri ile Güney Kore’nin ünlü markalarından biriydi.Aşağıdaki GoldStar da LG ‘ nin eski logosu


LG nin eski logosu

-

Sun Logosunun Anlamı

Dört Stanford üniversitesi ogrencisi tarafından gelistirilen Sun microsystems Stanford Universty Network kelimelerinin baş harflerini kullanmışlardır.

Oracle Logosunun Anlamı

Larry Ellison ve Bob Oats CIA için bir proje üzerinde çalışıyorlardı. Projenin kod adı Oracle idi.

Sony Logosunun Anlamı

Latince de sonus ses anlamına geliyordu. Ayrıca Sonny Amerikalılarca parlak çocuk anlamında argo bir kelime olarak kullanılıyordu.

Motorola Logosunun Anlamı

Paul Galvin ilk kez arabalar için radyolar uretmeye başladığında bu ismi buldu. O zamanlar radyo üreten büyük bir firma vardı. Bu firmanın adı ise Victrola idi!

Yahoo! Logosunun Anlamı

Yahoo nun kurucuları Jarry Yang ve DAvid Filo okudukları bir kitaptaki karatere benzetiyorlardı kendilerini. Jonathan Swift’in Gulliver’in Maceraları adlı kitabında; iğrenç bir dış görünüşe sahip küçük bir insan vardı. Bi kişinin adı ise Yahoo idi.

Adobe Logosunun Anlamı

Kurucusu John Warnock’un evinin arkasında akan küçük ırmaktan geliyor. Adobe.

HP Logosunun Anlamı

Bill Hewlett ve Dave Packard ‘ın soyadlarının çaprazlanmasından geliyor. Hewlett Packard ya da Packard Hewlett olacak diye anlaşmışlar şirketi kurmadan önce.

Microsoft Logosunun Anlamı

Bill Gates amcamız MICROcomputer SOFTware kelimelirnedn türetmiş. Başlangıçta şirketin resmi adı Micro-soft imiş. Daha sonra tire kaldırılmış.

Intel Logosunun Anlamı

Bob Noyce ve Gorden Moore ( kurucular ) en başta Moore Noyce koyacaklarmış firmanın ismini. Ancak kayıt ettirmek için başvurduklarnıda bu ismin daha önce bir oteller zinciri tarafından alınmış olduğunu görmüşler. Daha sonra INTegrated ELectronics kelimelerinden türetmişler.

Apple Logosunun Anlamı

Enteresan ama şirketin kurucusu Steve Jobs’un en sevdiği meyve olması münasebetiyle bu isim verilmiş. Önce şirket kurulduktan sonra üç ay düzgün bir isim bulamamış. En sonunda ortaklarını saat 5 e kadar daha iyi bir isim bulamamaları halinde şirketin adını Apple Computers olarak belirleyeceği yönünde tehdit etmiş. Sonuç…

Google Logosunun Anlamı

Google, “googol” sözcüğünün üzerinde oynanılmasıyla ortaya çıkmıştır. Edward Kasner adındaki Amerikalı matematikçinin yeğeni Milton Sorotta tarafından üretilmiş olan “googol” sözcüğü 1 ve onun ardından 100 sıfırın gelmesiyle oluşan rakamı belirten matematiksel bir terimdir. Google’ın bu terimi kullanması, şirketin web’deki ve dünyadaki bilgi selini organize etme misyonunu yansıtır.

İşte size heryerde bulamayacağınız bilgilerden bazıları. Ünlü araba markalarının isimleri ve amblemleri nasıl oluştu ? Ne anlama geliyor ?

Alfa Romeo
Açılımı gerçekten çok uzun (Anonima Lombardo Fabbrica Automobili) olduğundan birçok ülkede Alfa Romeo, sadece Alfa olarak anılıyor. Afta markası, Romeo soyadını kuruluşun-dan dokuz yıl sonra (1919′da) aldı. Tarihi romanlardan çıkma bir italyan yakışıklısının ismi olan Romeo, markanın adına etkileyici bir yan anlam da kattı. Aslında Romeo, sadece Nicola adlı bir Alfa mühendisinin soyadıydı. Firma 1910 yılında Milano’da kurulduğunda yönetim logo olarak, şehrin iki sembolünü kullanma kararı aldı. Bunlardan ilki, şehrin logosunda yer alan kızıl bir haçlı. İkincisi, Visconti Ailesi’nin flamasından alınan bir yılandı ve bu engerek, bir çocuğu yutuyordu. Bu ilginç logo, ilk Haçlı Seferi’nde Araplar’a karşı kazanılan zaferi simgeliyor. Alfa’nın amblemine, 1925 yılında kazandığı ilk dünya şampiyonluğunun ardından bir de defne yaprağından taç ilave oldu.

Aston Martin
Çay saati ve James Bond gibi, bir şekilde “çok ingiliz” geliyor insanın kulağına. Lionel Martin adlı girişimci, firmasına isim ararken birçok insanın ilk aklına gelen şeyi yaptı ve soyadını kullandı. Aston ismiyse, kurucunun 1913 yılındaki Aston-Clinton Tırmanma Yarışı’ndaki zaferine gönderme yapıyordu.

Audi
Ortaklarıyla yaşadığı ciddi bir anlaşmazlığın ardından August Horch, ortaklıktan ayrılarak kendi firmasını kurdu. Ancak firma, yasal engeller yüzünden kendi adım taşıyamıyordu. Bu nedenle Horch, soyadını Latince’ye çevirdi ve böylece Audi doğmuş oldu. 1920′li yıllarda yaşanan ekonomik krizin sonunda Audi, DKW’nin yönetimine geçti. Auto Union ise, 1932 yılında gerçekleştirilen Wanderer-Horch ortaklığıyla ortaya çıktı. Amblemdeki halkalar, dört kurucu firmayı temsil ediyor.

Bentley
Günümüzde Bentley, otomobildeki asaletin resmi timsali durumunda. Gerçekten de en ucuz Arnage’ın fiyatı, Avrupa’da bile 230 bin Euro’nun üzerinde. Walter Owen Bentley’in 1921′de ürettiği ilk dört silindirli spor otomobillerinde kullanılan amblem, ortasında B harfi bulunan bir avcı kuşun kanatlarından oluşuyordu. Kim bilir, belki de Bay Bentley, daha o zamanlarda: “sadece uçmak daha güzeldir” demek istiyordu insanlığa.

BMW
Ödüllü soru: “BMW ambleminde ne görüyorsunuz?” Çoğunluğun cevabı: “ikisi mavi, ikisi de kırmızı dört adet alan” olur herhalde. Bu cevaba katılan biriyseniz, fantezinizin biraz zayıf kaldığını kabul etmeniz gerekiyor. Çünkü amblemdeki bu dört alan, dönen bir pervaneyi simgeliyor. Adının açılımı “Bayerischen Motoren Werke” olan firma, Birinci Dünya Savaşı’nda uçak motorları üretiyordu. 1923 yılında üretilmeye başlanan R 32, markanın ilk motos**leti oldu. BMW markasına sahip ilk otomobil olan Dixi ise 1929 yılında üretilmişti. Mavi-beyaz renkli sembol 1917 yılından bu yana korunduğundan, bugüne kadar logonun sadece ayrıntılarında küçük değişimler gerçekleştirildi.

Chrysler
Bugün Chrysler, aslında ilk günlerine dönüş yaşıyor. Çünkü 1998 yılında üst yönetim, 1924′te Walter Chrysler tarafından hazırlanan orijinal logoya dönüş yapma kararı aldı. Bu markaya sahip ilk otomobilin taşıdığı logoda kullanılan altın mühür, kaliteyi temsil ediyordu. Çevresindeki çemberler tekerlekler, Chrysler yazısının alt ve üstündeki şimşek figürleriyse hız anlamına geliyordu. 1967 yılında logo, 5 köşeli bir yıldıza (Pentastar) dönüştürüldü. Yıldızın merkezinden yayılan 5 ışın, gruba bağlı markaları (Jeep, Plymouth, Dodge ve Eagle) simgeliyordu.

Citroen
Fransız markanın köşeli logosu, iç içe geçmiş iki açı sembolünden oluşuyor. Bu sıradışı geometrinin yaratıcısı, aynı zamanda firmanın da kurucusu olan Andre Citroen’di. Markanın ilk zamanlarında yaratılan bu köşeli dişli yapısı, çok sessiz çalışmasıyla bir devrim yaratmıştı. Andre Citroen, bunların ikisini alıp marka logosu haline getirirdi. ilk otomobilini 1919 yılında üreten firma, art arda kilometre taşı niteliğinde birçok model yarattı: Traction Avant (ganster otomobili), “Tanrıça” olarak da tanınan DS, 2CV…

yükleniyor Raporunuz gönderiliyor , lütfen bekleyiniz .

Benzer Yazılar

“Ünlü Markaların Anlamları” yazısına 2 Yorum Yapılmış

  1. adonis :

    teşekkürler

  2. MeRT :

    yha saolun bni çok buyuk bi dertten kurtardınız teşekkürler :D

Yorum Yapmaya Ne Dersiniz ?

 


*
Lütfen aşağıdaki güvenlik kodunu soldaki boşluğa giriniz.
Kodu Yenile.

Güvenlik Kodu