Vistada Grub Menüsünü Onarmak

Bugün HDD ‘ imdeki ne zamandır kullanmadığım Ubuntuyu kaldırayım dedim , yine düzgün kaldırmayı beceremedim ve kendimi tekrar ” Grub Loading Stage1.5 Loading Please… Error 17 ” hatasına bön bön bakarken buldum . Hala daha Ubuntu , Pardus ve diğer Linux ‘ ları kaldırırken nasıl bir yön izlemeliyim bilmiyorum . ( Bu hata sadece Ubuntu ‘ ya özel değil Vista veyahut XP kullanırken herhangi bir Linux sürümü kurarsanız , yanlış sildiğinizde Grub bozuluyor . )

Neyse , masaüstü açılmaz hale geldiği için Laptop ‘ dan araştırıyordum ki kolay olduğuna inandığım bir yol buldum . Yazıya başlamadan önce birazdan link olarak vereceğim Vista Sistem Kurtarma Cd ‘ sini kendi Vistanızda yapmanın yolunu da yazmayı düşünüyordum , ancak kendi Vistanızdan Sistem Kurtarma Cd ‘ si yaratmak için de orjinal Vista Cd ‘ sine ihtiyacınız olacağından bunu yazmamaya ( veyahut merak edenler için başka bir yazı olarak yazmaya ) karar verdim . Eğer Orjinal Vista veya XP cd ‘ niz varsa bunları atlayarak direk olarak aşağıda numaralandırılmış olan adımlara geçebilirsiniz .

Bunun yerine aşağıdan 2 parça halindeki ben kendi Vista ‘ mı onarırken yazdırdığım Vista Sistem Kurtarma Cd ‘ sini indiriniz .

http://rapidshare.com/files/144783356/vistakurtarma.part1.rar
http://rapidshare.com/files/144787930/vistakurtarma.part2.rar

Rar ‘ ı açtıktan sonra içinden çıkan ” vistakurtarma.iso ” dosyasını herhangi bir cd yazma programıyla cd ‘ ye yazın . Sonra aşağıdaki adımları takip edin ;

1.Windows Vista yükleme diskini disk sürücüye takın ve sonra bilgisayarı başlatın .
2.Sorulduğunda bir tuşa basın .
3.Dili , saati , para birimini , klavyeyi veya bir giriş yöntemini seçin ve sonra İleri ‘ yi tıklatın .
4.Bilgisayarınızı onarın ‘ ı tıklatın .
5.Onarmak istediğiniz işletim sistemini tıklatın ve sonra İleri ‘ yi tıklatın .
6.Sistem Kurtarma Seçenekleri iletişim kutusunda Komut İstemi’ni tıklatın .
7.Bootrec.exe /FixMbr yazın ve ENTER tuşuna basın .

İşlemin başarılı olduğu yazısını gördükten sonra yeniden başlatıyoruz ve işte karşınızda vistanız :)

NOT : Bu yöntem Vista içindir , XP kullanıyorsunuz XP Cd ‘ nizi veyahut XP Onarma Cd ‘ nizi takıp numaralandırılmış olan adımları tekrar yapmanız gerekmektedir . Mutlaka başka yöntemler de vardır da benim bulduğum en basit yöntem bu .

yükleniyor Raporunuz gönderiliyor , lütfen bekleyiniz .

Benzer Yazılar

Yorum Yapmaya Ne Dersiniz ?

 


*
Lütfen aşağıdaki güvenlik kodunu soldaki boşluğa giriniz.
Kodu Yenile.

Güvenlik Kodu