Wordpress Yorumlarda Spam ‘ i Önlemek

Tatilden döndüm önümüzdeki günlerde onunla ilgili bir yazı da yazmayı düşünüyorum ama şimdiki yazımız başka , artık internette herkes Wordpress aracılığıyla kolayca kendilerine blog açıp yazmak istediklerini paylaşabiliyorlar . İşte bu yazdığımız yazılara otomatik olarak gelen abuk subuk yorumlara spam diyoruz kısaca :D Ve biz de bunları Wordpress için olan matriphe! KeyCode eklentisiyle 0 ' a indireceğiz :)

Bizim anlatacağımız Spam şu şekilde oluşuyor ;
Bir yerlerden sitenizi buluyorlar ve yazdığınız yazılara otomatik olarak yorum gönderiyorlar . Peki bunu nasıl önleriz ? Karşıdaki yorumu yapanın bizim gibi iki gözü iki kulağı olan bir insan olduğunu kanıtlamasını sağlarız . O ne cümle öyle :) Mesela yorum kısmına 4+2 = ? , ateş sıcak mıdır soğuk mudur ? , gibi sorular sorup karşıdakinin bunu girmesini isteriz ve böylelikle kurtuluruz spamlerden :)

Bunun için çok yaygın bir şekilde kullanılan Wordpress eklentilerinden biri Akismet , ancak bu sistem nadiren de olsa ziyaretçilerinizin yaptığı yorumları da spam olarak işaretleyebiliyor ve bu sizin de gözünüzden kaçarsa silinip gidiyor , ziyaretçiniz için de sizin için de pek hoş bir durum değil ..

Biz onun yerine yorum yapmadan önce kullanıcımıza bir yazı çıkaracağız ve onu girmesini isteyeceğiz yani CAPTCHA yöntemini kullanacağız .

Benim şuanda sitemde kullandığım matriphe! KeyCode bu konuda gayet başarılı .. Görünümü de bana kalırsa sade ve hoş .

Öncelikle şurdan benim Türkçeleştirmiş olduğum matriphe! KeyCode v1.1 ' i indiriyoruz . ( Wordpress 2.0 üstü versiyonlarla uyumludur . ) Daha sonra indirdiğiniz dosyanın içindeki matriphe-keycodetr klasörünü ftp den /wp-content/plugins/ yoluna gönderiyoruz . /wp-content/plugins/matriphe-keycodetr/ içinde index.html , matriphe-keycode.php ve README.txt dosyaları olmalı . Buraya kadar herşey tamamsa devalım .. Kullandığımız temanın içindeki comments.php dosyasını açıyoruz . Amacımız yorum yaparken kullandığımız forma matriphe! KeyCode ' u yerleştirmek . Ben website den sonra yorum kısmından önce gözükmesini istediğim için . Ctrl+F ile " web site " yazısını buluyoruz ( tırnaklar yok ) . Bende şu şekilde sizin temadan dolayı farklı olabilir ;

PHP:
 1. <label for="url"><small>web site</small></label></p>

Hemen altına ekliyoruz ;

PHP:
 1. <?php if (function_exists('matriphe_auto_keycode_form')) { matriphe_auto_keycode_form(); }  ?>

Operasyon tamam :) Denemek için wordpress ' e giriş yaptıysanız çıkış yapmanız gerekmektedir . Giriş yapan üyeler için çalışmamaktadır . Eğer renklerden hoşlanmadıysanız veyahut kendi istediğiniz kelimelerin girilmesini istiyorsanız Wordpress Admin panelinizden Eklentiler menüsü altındaki matriphe! KeyCode Ayarları ' na girerek ayarları yapabilirsiniz .

Karşılaştığınız herhangi bir sorun vs. olursa yorum bırakarak sorabilirsiniz .

yükleniyor Raporunuz gönderiliyor , lütfen bekleyiniz .

Diğer Yazılar

“Wordpress Yorumlarda Spam ‘ i Önlemek” yazısına 4 Yorum Yapılmış

 1. FACTOR2 :

  Teşekkürler.En kısa sürede kullanıma geçeceğim.

 2. Murat :

  teşekkür ederim gercekten aradığım bi olaydı…

 3. AlemFrm :

  Yabancı Sitelerden Günde “En Az 100 Spam” Alıyorum.
  Malumunuz Hostumdaki CPU ile Papaz Olmamak İçin Eklentisiz Bu İşi Halletmek İstiyorum. :)

 4. admin :

  Eklentisiz benim bildiğim bir çözüm yok maalesef .

Yorum Yapmaya Ne Dersiniz ?

 


*
Lütfen aşağıdaki güvenlik kodunu soldaki boşluğa giriniz.
Kodu Yenile.

Güvenlik Kodu